Elbląg dn. 29.05.2025 r.

O aplikacji

Pomysł aplikacji „e-przeszczep” powstał w 2022 roku jako odpowiedź na wymóg współczesnych czasów, związany z koniecznością opracowywania i wykorzystania nowoczesnych narzędzi elektronicznych celem szybkiej i dynamicznej komunikacji społecznej. Przysłużyła się do tego pandemia Covid-19 i związana z nią izolacja, która wzmocniła i rozwinęła przekaz informacji drogą elektroniczną.

Rozpoczęłam wówczas poszukiwania metod cyfrowych celem prowadzenia szerszej edukacji społecznej w obszarze transplantologii.

Nie ma przeszczepu bez oddania narządu do przeszczepienia, nie ma przeszczepionego narządu u biorcy bez ofiarnego dawcy, gotowego za życia lub po śmierci oddać swój narząd potrzebującej osobie. Transplantologia więc zawsze łączy ludzi poprzez konieczność przekazywania tego wielkiego daru, jakim jest własny narząd, celem przedłużenia życia ludzkiego.

Potrzebujemy w tym obszarze więcej rzetelnej, wiarygodnej i aktualnej informacji, by rozwiewać wątpliwości, zwiększać wiedzę i świadomość społeczną, bowiem tylko ten się nie boi, kto WIE i ROZUMIE.

Wszystkie te przesłanki staraliśmy się zrealizować w aplikacji „e-przeszczep”, przygotowanej we współpracy z wybitnymi ekspertami polskiej transplantologii. Jest ona przeznaczona dla każdej osoby powyżej 16 roku życia, która chce pogłębić swoją wiedzę w zakresie prawa, aspektów psychologicznych oraz podstawowej wiedzy, dotyczącej wskazań, organizacji i techniki przeszczepiania poszczególnych narządów. Jest tak pomyślana, by wzmacniała świadomy proces deklaracji chęci oddania narządów po śmierci celem transplantacji. Elektroniczne świadectwo woli oraz anonimowa ankieta, wbudowane w aplikację, pozwolą jednocześnie nam transplantologom ocenić, do jakich grup społecznych dotarliśmy i ile jeszcze przed nami wyzwań edukacyjnych. Możesz nam w tym pomóc!

Jako pomysłodawczyni i realizatorka projektu pragnę podziękować wszystkim wybitnym Autorom tekstów, Konsultantom, Zespołowi Kliniki Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego nr 1 w Bydgoszczy, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnemu do Spraw Transplantacji „Poltransplant” oraz Prezesowi Fundacji Liver Strong Panu Grzegorzowi Perzyńskiemu za wsparcie tego projektu na każdym etapie jego realizacji.


Projekt uzyskał

I miejsce w konkursie: „Zdrowa przyszłość – Inspiracje”
w kategorii: „Nowatorskie produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia i dostęp do usług” – Warszawa 29 września 2022.


Aplikacja powstała przy udziale technicznym Firmy „medalion.tech sztuczna inteligencja w ochronie zdrowia”.

Zachęcam do korzystania z aplikacji „e-przeszczep”!

Dr hab. n. med. Beata Januszko-Giergielewicz, prof. uczelni

Specjalistka chorób wewnętrznych, nefrologii i transplantologii klinicznej
Akademia Medycznych i Społecznych nauk Stosowanych w Elblągu