Fizjoterapia – samodzielny zawód medyczny


Fizjoterapia to dziedzina wiedzy z obszaru nauk medycznych, polegająca na leczeniu lub łagodzeniu skutków choroby, profilaktyce oraz przywracaniu sprawności człowieka z wykorzystaniem ruchu oraz różnych czynników fizykalnych. Fizjoterapia jest obecnie dyscypliną naukową i stanowi integralną część działań podejmowanych we wszystkich obszarach medycyny. W Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych studentki i studenci przygotowywani są do rzetelnej i odpowiedzialnej pracy w charakterze fizjoterapeuty.

Studentki i studenci zdobywają wiedzę z zakresu biomedycznych podstaw fizjoterapii (anatomia, fizjologia, biomechanika, patologia), nauk ogólnych (psychologia, socjologia, pedagogika), a przede wszystkim z zakresu podstaw fizjoterapii (kinezyterapia, fizykoterapia, masaż, metody specjalne fizjoterapii, wyroby medyczne) i fizjoterapii klinicznej (fizjoterapia kliniczna w dysfunkcjach narządu ruchu, fizjoterapia kliniczna w schorzeniach neurologicznych, fizjoterapia kliniczna w kardiologii i pulmonologii, ortopedii, intensywnej terapii, pediatrii, uroginekologii, itd.).

Szczegółowy zakres treści oraz efektów kształcenia, a także organizacja studiów opisane zostały w Dz.U. 2021.755.

Czas trwania

Studia na kierunku fizjoterapia trwają dziesięć semestrów, czyli 5 lat.  

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku.

Organizacja studiów

Zajęcia prowadzone są w profesjonalnie wyposażonych salach. Wiele zajęć praktycznych odbywa się w placówkach rehabilitacyjnych na terenie Elbląga.

Część zajęć teoretycznych może odbywać się z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość na platformach MOODLE i MS Teams. Liczba punktów ECTS, jaka może być uzyskana w ramach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, nie może być większa niż 25% liczby punktów ECTS koniecznej do ukończenia studiów. 

Uprawnienia

Fizjoterapia jest niezależnym zawodem medycznym. Absolwent kierunku fizjoterapia uzyskuje tytuł magistra. Posiada rozszerzoną wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania badań z zakresu diagnostyki funkcjonalnej oraz planowania i realizowania procesu fizjoterapii, dzięki czemu jest w pełni przygotowany do dalszego rozwoju naukowego.

Absolwent może poszerzać swoją wiedzę podczas kwalifikowanych szkoleń z zakresu terapii manualnej, osteopatii, terapii przeciwobrzękowych, terapii uroginekologicznej, specjalistycznych metod fizjoterpii pediatrycznej, ortopedycznej i neurologicznej.

Absolwent uzyskuje kwalifikacje do kształcenia podyplomowego w ramach specjalizacji w zakresie fizjoterapii oraz możliwość kontynuacji kształcenia na studiach doktoranckich.

Absolwent kierunku uzyskuje tytuł magistra fizjoterapii.

Perspektywy zawodowe:

Fizjoterapia jest niezależnym, prawnie chronionym zawodem medycznym. Magister fizjoterapii uzyskuje, po wcześniejszym wpisie do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów, prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty (PWZFz). Absolwent posiada rozległą wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania badań z zakresu diagnostyki funkcjonalnej oraz samodzielnego planowania i realizowania procesu fizjoterapii. Absolwent po uzyskaniu dyplomu może poszerzyć swoją wiedzę podczas  kwalifikowanych szkoleń z zakresu terapii manualnej, osteopatii, terapii przeciwobrzękowych, terapii uroginekologicznej, specjalistycznych metod fizjoterapii pediatrycznej, ortopedycznej i neurologicznej.

Ponad to absolwent uzyskuje kwalifikacje do kształcenia podyplomowego w ramach specjalizacji w zakresie fizjoterapii oraz możliwość kontynuacji kształcenia na studiach doktoranckich.

Wiedza i umiejętności uzyskane podczas studiów pozwalają absolwentom kierunku Fizjoterapia na podjęcie następujących aktywności zawodowych:

  • prowadzenie indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej,
  • świadczenie usług fizjoterapeutycznych w miejscu wezwania (fizjoterapia w warunkach domowych),
  • publiczne i niepubliczne placówki ochrony zdrowia (np. szpitale, przychodnie specjalistyczne, poradnie rehabilitacyjne, uzdrowiska),
  • hospicja i domy opieki,
  • ośrodki gimnastyki korekcyjnej w szkołach i przedszkolach,
  • specjalistyczne ośrodki szkolno-rehabilitacyjne,
  • poradnie i zakłady pracy chronionej,
  • warsztaty terapii zajęciowej,
  • zakłady przyrodolecznicze i sanatoria,
  • kluby oraz związki i stowarzyszenia sportowe,
  • ośrodki i gabinety, odnowy biologicznej,
  • gabinety masażu, centra fitness, spa i wellness,
  • stanowiska związane z organizowaniem świadczeń opieki zdrowotnej,
  • możliwość uznania dyplomu magistra i pracy na terenie Unii Europejskiej (po uprzednim spełnieniu wymogów lokalnych izb i stowarzyszeń fizjoterapeutycznych).

W roku akademickim 2023/2024 zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku. 

W piątki zajęcia odbywać się będą najpóźniej do godz. 14:00.

Czas trwania: 5 lat (10 semestrów).

Szczegółowy zakres treści oraz efektów kształcenia, a także organizacja studiów opisane zostały w: Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.

  • podanie rekrutacyjne – wygenerowane w IRK
  • potwierdzenie wpłacenia opłaty rekrutacyjnej *
  •  zaświadczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy stwierdzające brak przeciwskazań do studiowania na kierunku – pielęgniarstwo
  • potwierdzenie szczepienia przeciwko WZW typu B (wymagane 3 dawki szczepienia)
  • aktualny RTG klatki piersiowej (ważne 6 lat)
  • 3-krotne badanie kału – posiew kału w kierunku Salmonella i Shigella (książeczka sanepidowska, ważne 10 lat)
  • świadectwo dojrzałości (oryginał, odpis lub duplikat + kserokopia dokumentu)
  • 1 zdjęcie (spełniające wymagania jak do dowodu osobistego)
  • oświadczenie przedstawiciela ustawowego o wyrażeniu zgody na podjęcie studiów – dotyczy jedynie kandydata niepełnoletniego – dokument do pobrania w IRK 
  • umowa o kształcenie – podpisane 2 egzemplarze – dokument do pobrania w IRK
  • harmonogram płatności/załącznik o opłatach – dokument do pobrania w IRK
  • klauzula informacyjna, oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych – dokument do pobrania w IRK
  • oświadczenie o zapoznaniu się z treścią umowy o naukę i regulaminami – dokument do pobrania w IRK
  • oświadczenie dotyczące „Ustawy Kamilka” – dokument do pobrania w IRK

 Kandydat będący cudzoziemcem dodatkowo musi dostarczyć poniższe dokumenty:

  •        uwierzytelnione  świadectwo maturalne /apostille/
  •       decyzja kuratora oświaty w sprawie uznania świadectwa uzyskanego poza granicami RP za dokument potwierdzający uprawnienia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe we Polsce. UWAGA! Nie dotyczy świadectw uznanych na mocy prawa – kraje członkowskie UE, OECD, ESWH lub świadectw, o których mowa w umowach międzynarodowych wydanych w Chinach, Białorusi lub Ukrainie.
  •     poświadczenie tłumaczenia na język polski wszystkich dokumentów sporządzonych w języku innym niż polski (oprócz paszportu czy też innego dokumentu tożsamości) przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Lista tłumaczy przysięgłych dostępna jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
  •       dokument potwierdzający znajomość języka polskiego – certyfikat  znajomości języka polskiego co najmniej na poziomie biegłości językowej B1 wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego / zaświadczenie upoważnionego pracownika uczelni o znajomości języka umożliwiające podjęcie studiów
  •       dokument poświadczający posiadanie polisy ubezpieczeniowej na wypadek choroby lub następstw nieszczęśliwych wypadków na okres kształcenia w Polsce

Kandydaci będący obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczpospolitej Polski jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, zobowiązani są  potwierdzić status poprzez złożenie przy rekrutacji dokumentu urzędowego potwierdzającego przybycie na terytorium Rzeczpospolitej Polski z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa po dniu 23 lutego 2022 r.

Obywatela Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy (…), nie dysponuje którymś z wymaganych dokumentów, zwalnia się z obowiązku złożenia tego dokumentu. W takim wypadku kandydat składa oświadczenie o okolicznościach uniemożliwiających złożenie wymaganych dokumentów, po konsultacji z Działem Rekrutacji i Promocji. 

Kandydat na studia przy złożeniu dokumentów zobowiązany jest do zapoznania się z treścią umowy o naukę, z treścią Regulaminu studiów  i Regulaminu opłat zawartym w umowie, a następnie podpisania oświadczenia o zapoznaniu się z ich treścią.

Rok studiówJednorazowa opłata/ w ratach
(za semestr)
I4500zł / 4750 zł
II4800zł / 5050 zł
III5100zł / 5350 zł
IV5400zł / 5650 zł
V5700zł / 5950 zł