blank

WITAMY W ODDZIALE TERENOWYM GŁÓWNEJ BIBLIOTEKI LEKARSKIEJ W ELBLĄGU

Jesteśmy jednym z Oddziałów Terenowych Głównej Biblioteki lekarskiej w Warszawie i jako placówka naukowa o wieloletniej tradycji gromadzimy literaturę z zakresu medycyny oraz nauk pokrewnych.

Głównym celem Oddziału jest zaspokojenie potrzeb czytelniczych wszystkich zainteresowanych problematyką medyczną i naukami pokrewnymi w zakresie usług bibliotecznych oraz informacji naukowych.

Ze zbiorów biblioteki na miejscu mogą korzystać wszyscy zainteresowani, jednak jej czytelnikami mogą zostać tylko pracownicy jednostek organizacyjnych ochrony/służby zdrowia, środowisko pracowników naukowych i dydaktycznych oraz osoby studiujące nauki medyczne lub pokrewne.

Główna Biblioteka Lekarska w Warszawie wydaje własne czasopismo naukowe – Biuletyn Głównej Biblioteki Lekarskiej. Działalność wydawnicza obejmuje redagowanie i wydawanie własnych publikacji naukowych, metodycznych dokumentacyjnych, oraz materiałów uzupełniających działalność edukacyjną, kulturalną i naukową.

USŁUGI ODDZIAŁU TERENOWEGO GŁÓWNEJ BIBLIOTEKI LEKARSKIEJ

W ELBLĄGU

  1. Wypożyczanie książek z zasobów biblioteki
  2. Wypożyczanie międzybiblioteczne
  3. Komputerowe zestawienie tematyczne na zadany przez czytelnika temat

Osoby zainteresowane mogą poprosić pracownika Biblioteki o sporządzenie takiego zestawienia odpłatnie. Zestawienie tematyczne to bibliograficzny spis literatury nie zawiera ono pełnych tekstów. Wspomaga jednak czytelnika w jego pracy i pozwala mu zaoszczędzić czas przeznaczony na samodzielne poszukiwanie materiałów potrzebnych do napisania pracy zaliczeniowej, licencjackiej, magisterskiej czy każdej innej.

Zestawienie może służyć także jako dodatkowe źródło informacji wspierające rozwój oraz pogłębianie zainteresowań czytelniczych.

Zestawienie tematyczne sporządza się na podstawie wielu bibliograficznych baz naukowych, zarówno polskich jak i zagranicznych, np.:

Pracownik naukowy po wstępnym, szczegółowym omówieniu tematu pracy z czytelnikiem, bądź przeanalizowaniu jego konkretnych potrzeb z wielu tysięcy pozycji literatury skrupulatnie i rzetelnie stara się się wyodrębić te, które wspomogą czytelnika w pisaniu pracy, bądź w pogłębieniu wiedzy, będą najbardziej istotne i bliskie wskazanemu przez czytelnika tematowi.

Zestawienie tematyczne sporządza się na podstawie formularza wypełnionego przez czytelnika, w którym dokładnie określa on zarówno temat jak i zakres wyszukiwania.

Z gotowego zestawienia sporządzonego przez pracownika, czytelnik może wybrać konkretne pozycje i poprosić o ich wyszukanie w pełnej wersji tekstowej. Gotowe materiały są przygotowywane w formacie kserokopii lub PDFIstnieje możliwość również wysłania w wersji cyfrowej.

Czytelnik nie musi zlecać tworzenia zestawienia pracownikowi naukowemu biblioteki, może sam sporządzić takie zestawienie nieodpłatnie na miejscu. Pracownik natomiast będzie służył mu wsparciem naukowym, pomoże w wyszukiwaniach, udzieli niezbędnych informacji, które ukierunkują go na odpowiedni tor poszukiwań, zarówno jeśli chodzi o same bazy, jak i o wiedzę naukową. Po sporządzeniu takiego zestawienia, czytelnik może sobie sam wybrać odpowiednie pozycję, ściągnąć na pendrive artykuły w postaci PDF oraz poprosić pracownika Biblioteki o skserowanie, bądź zescanowanie tych pozycji, które znajdują się w zasobach biblioteki na miejscu. Czytelnik w tej sytuacji płaci tylko za usługę ksero i scan.

Pracownicy biblioteki wspomagają na miejscu, jak i online zarówno wyszukiwaniem materiałów w oparciu o zestaw tematyczny, ale i udzielają także pomocy w odnalezieniu pełnej treści konkretnych artykułów wyszukanych wcześniej samodzielnie przez czytelnika.

4. dostęp do zagranicznych baz pełnotekstowych na terenie czytelni biblioteki.:

Należy zaznaczyć, że korzystanie z baz możliwe jest TYLKO na terenie biblioteki, ponieważ dostęp do nich możliwy jest tylko z konkretnego adresu IP, natomiast każdy czytelnik może otrzymać kod dostępu do bazy IBUK Libra, który umożliwi mu  korzystanie on-line z podręczników akademickich z zakresu medycyny i nauk pokrewnych oraz wielu innych publikacji naukowych w dowolnym miejscu.

5. Udostępnianie bazy Tez-MeSH

Baza Tez-MeSH zawiera terminologię angielską i polską z zakresu medycyny, nauk pokrewnych i organizacji ochrony zdrowia.
Aktualna wersja bazy Tez-MeSH została opracowana na podstawie MeSH 2024 i zawiera obecnie około 30.800 rekordów deskryptorowych.
Tłumaczeń nowych deskryptorów źródłowych na język polski dokonują pracownicy z wykształceniem medycznym i biomedycznym wykorzystując najnowsze słowniki, leksykony, podręczniki, monografie i publikacje medyczne.

6. usługi w zakresie uzupełniania danych bibliograficznych oraz potwierdzania udziału w publikacjach naukowych lekarzy:

– przystępujących do postępowania kwalifikacyjnego do specjalizacji lekarskich w trybie rezydenckim, pozarezydenckim,
– udział w publikacjach naukowych lekarzy i lekarzy dentystów kierowanych do odbycia stażu podyplomowego,
– udział w publikacjach naukowych lekarzy i lekarzy dentystów do przyznania stypendium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Należy uwzględniać tylko prace opublikowane w czasopismach naukowych ujętych w ostatnim ministerialnym wykazie czasopism punktowanych
sporządzonym i udostępnionym w roku kalendarzowym, w którym dana publikacja naukowa została opublikowana, a jeżeli w roku opublikowania
publikacji naukowej nie był sporządzony i opublikowany właściwy wykaz – zgodnie z ostatnim wykazem sporządzonym i udostępnionym w latach poprzednich.

Potwierdzane są wyłącznie pełne teksty artykułów (nie potwierdzamy streszczeń/abstraktów/monografii/książek).

https://www.gbl.waw.pl/p/potwierdzenie-udzialu-w-publikacjach-naukowych

  1. Chirurgia po Dyplomie
  2. Ginekologia po Dyplomie
  3. Kardiologia po Dyplomie
  4. Medycyna po Dyplomie
  5. Neurologia po Dyplomie
  6. Pediatria po Dyplomie
  7. Onkologia po Dyplomie
  8. Medycyna Praktyczna
  9. Lekarz Rodzinny
  10. Medycyna Praktyczna – Chirurgia
  11. Medycyna Praktyczna – Pediatria
  12. Klinika Pediatryczna
  13. Klinika Nowa
  14. Neurologia Praktyczna
  15. Gastroenterologia Praktyczna
  16. Przegląd Pediatryczny
  17. Dermatologia Praktyczna
  18. Terapia i Terapia w Gabinecie Lekarza Rodzinnego
  19. Rehabilitacja w Praktyce
  20. Na Ratunek
  21. Fizjoterapia polska
  22. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna
  23. Forum Medycyny Rodzinnej
  24. Onkologia w Praktyce Klinicznej – Edukacja
  25. Polski Przegląd Neurologiczny
  26. Fizjoterapia Polska
  27. Okulistyka
  28. Standardy Medyczne

Formularz zamówienia na zestawienie tematyczne

Cennik

Karta zapisu do biblioteki

Oświadczenie do stażu

Oświadczenie do stypendium

Oświadczenie do specjalizacji

Informacja na temat przetwarzania danych osobowych

Regulamin udostępniania zbiorów Oddziałów Terenowych GBL

Regulamin udostępniania prac doktorskich i habilitacyjnych

Wniosek udostępnianie prac doktorskich, rehabilitacyjnych

KONTAKT:

Główna Biblioteka Lekarska
im. Stanisława Konopki
Oddział Terenowy w Elblągu
Piętro III, pokój 303

Kierownik Oddziału: mgr Magdalena Pelowska

Godziny otwarcia:

poniedziałek 9:00-15.00
wtorek 8:30-15:30
środa 9:00-15.00
czwartek 8:30-15:30
piątek 9:00-15.00
sobota NIECZYNNE
niedziela NIECZYNNE

Zapraszamy do zapoznania się z nowościami w miesiącu kwietniu 2024:

  1. Choroby pasożytnicze u dzieci. / Jolanta Popielska . – Medical Tribune Polska 2023. – ISBN 978-83-66946-57-6.
  2. Diagnostyka kinezyterapeutyczna w schorzeniach narządu ruchu i neurologii. Podręcznik dla studentów fizjoterapii. / Żanna Fiodorenko-Dumas, Piotr Józefowski.– MedPharm Polska 2024. -ISBN 978-83-7846-161-6.
  3. Komunikacja międzykulturowa w pracy pielęgniarskiej. / Małgorzata Lesińska-Sawicka, Joyce Maxwell, Łukasz Marczak. – Alfa Medica Press 2023.- ISBN 978-83-7522-193-0.
  4. Narzędzia badawcze w naukach o zdrowiu. / Marta Makara-Studzińska Maciej Załuski. – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2023. –ISBN 978-83-233-5258-7.
  5. Neonatologia praktyczna dla pielęgniarek i położnych. Tom 1. / Janusz Świetliński, Danuta Kozłowska-Rup, Ewa Gabryel. – PZWL 2023. – ISBN 978-83-01-23041-8.
  6. Postępowanie w stanach nagłych u dzieci. / Jarosław Gucwa, Maria Gruba. – Medycyna Praktyczna 2024. – ISBN 978-83-7430-714-7.
  7. Stopa cukrzycowa. / Cesar de Cesar Netto , Fabian Krause, red. wyd. pol. Krzysztof Strojek . –  Edra Urban & Partner 2023. ISBN 978-83-67447-67-6.
  8. Tajemnice hepatologii. / Marek Hartleb. – Czelej 2022 ISBN 978-83-7563-309-2.
  9. Zdrowie publiczne. Najważniejsze zagadnienia dla studiujących i zainteresowanych nauka o zdrowiu. / Andrzej Wojtczak. – CeDeWu 2024. – ISBN 978-83-8102-794-6.
  10. Żywienie dojelitowe i pozajelitowe. / Przemysław Matras, Lidia Bartoszewska, Krystyna Majewska. – PZWL 2023. – ISBN 978-83-01-23127-9

Pojawił się nowy numer Newsletter of Central Medical Library, periodyku wydawanego dwa razy w roku w języku angielskim. W czasopiśmie tym publikowane są recenzowane publikacje z zakresu medycyny i historii. Newsletter dostępny jest zarówno w wersji papierowej w naszym oddziale, jak i w wersji elektronicznej na stronie https://biuletyn.gbl.waw.pl/2_EN.php

W naszej czytelni dostępny jest już najnowszy (381) numer Biuletynu GBL.

W periodyku przeczytacie m.inn. o stosowaniu nowych narkotyków, jako wciąż zmieniające się zjawisko zdrowia publicznego, o wpływie symulacji medycznej wysokiej wierności na efektywność nauczania podstawowych procedur w anestezjologii, intensywnej terapii i medycyny ratunkowej wśród studentów medycyny, czy o tlenoterapii hiperbatycznej w leczeniu krwotoku podpajęczynówkowego. Zapraszamy do lektury: