blank

Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025

W sobotę, 5 października 2024 roku, w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025. Wydarzenie zgromadziło znamienitych gości, w tym przedstawicieli władz miasta i okolicznych miejscowości, obecnych i emerytowanych pracowników uczelni, studentów oraz przyjaciół Akademii.

Uroczystość inauguracji poprowadził Prorektor ds. kształcenia i organizacji, dr Maciej Bogusławski. Inaugurację swoją obecnością zaszczycili m. im. senator Jerzy Wcisła, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, Pani Elżbieta Gelert, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pan Robert Turlej, dyrektor biura wojewody warmińsko-mazurskiego, Pan Edward Pietrulewicz oraz II Wiceprezydent Miasta Elbląg, Pan Piotr Kowal. Na uroczystość przybyły również delegacje służb mundurowych, ochrony zdrowia oraz wielu instytucji zaprzyjaźnionych i współpracujących z AMiSNS.

Pierwszym punktem oficjalnej części wydarzenia było przemówienie Pani Rektor uczelni, dr Magdaleny Dubiella-Polakowskiej, prof. AMiSNS. Swoje wystąpienie Pani Rektor rozpoczęła od powitania założyciela uczelni, prof. Zdzisława Dubielli, Prorektorów i Dziekanów poszczególnych wydziałów, swoich współpracowników oraz zgromadzonych gości. Pani Rektor w swoim wystąpieniu podsumowała miniony rok akademicki, podkreślając, że był to czas intensywnej pracy, wyzwań, ale także wielu sukcesów dla całej społeczności uczelni. Zaznaczyła, że uczelnia konsekwentnie podąża obranym kursem, czego dowodem było uzyskanie pozytywnej oceny programowej Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku lekarskiego. Pani Rektor przywołała również liczne sukcesy uczelni, m.in. ukończenie studiów przez pierwszych absolwentów kierunku psychologia. – Wydarzenie to ma ogromne znaczenie dla regionu, który zmaga się z rosnącym zapotrzebowaniem na opiekę psychologiczną – zauważyła. Na zakończenie Pani Rektor wyraziła wdzięczność kadrze akademickiej, administracji oraz wszystkim pracownikom AMiSNS za ich codzienny trud, zaangażowanie i pasję.

Po przemówieniu Pani Rektor przyszedł czas na jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń ceremonii – immatrykulację studentów I roku. Uroczyste ślubowanie poprzedziło przemówienie Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Medycznego, prof. Beaty Januszko-Giergielewicz, która to skierowała swoje słowa do nowych studentów. – To dla was zabrzmiało dziś Gaude Mater Polonia, średniowieczny hymn ku czci wielkich narodowych zwycięstw, który dziś symbolicznie wita was w społeczności akademickiej – mówiła prof. Januszko-Giergielewicz. – Chciałabym, abyście ten okres swojego życia wspominali jak najlepiej, rozwijali swoje talenty i traktowali uczelnię jak miejsce realizacji waszych ambicji i marzeń – dodała. Po przemówieniu Pani Prorektor odczytała rotę ślubowania, a wyróżnieni studenci złożyli przysięgę na sztandar uczelni. Pani Rektor, dr Magdalena Dubiella-Polakowska, symbolicznie pasowała nowych studentów buławą rektorską, witając ich w gronie społeczności akademickiej.

Uroczystość inauguracji była także okazją do wręczenia dyplomów i nagród ubiegłorocznym absolwentom. Na Wydziale Nauk o Zdrowiu najlepsze wyniki osiągnęli: Marek Wysocki (średnia 4,84, pielęgniarstwo I stopnia), Urszula Gawryołek (4,81, pielęgniarstwo I stopnia), Anna Zaczkowska (4,80, pielęgniarstwo II stopnia), Aleksandra Diaczuk-Górska (4,64, położnictwo) i Marcin Dębicki (4,58, ratownictwo medyczne). Na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych wyróżniono Elżbietę Białą (4,91, pedagogika II stopnia), Małgorzatę Czubak (4,88, pedagogika I stopnia), Michała Piotra Krajnika (4,88, psychologia, jednolite studia magisterskie), Beatę Ewelinę Werkowską (4,78, zarządzanie I stopnia), Natalię Adrianę Mianowską (4,77, administracja II stopnia), Aleksandrę Joannę Harkawy (4,60, administracja I stopnia) oraz Jacka Betchera (4,45, bezpieczeństwo wewnętrzne).

Inaugurację uświetnił wykład pt. „Obraz – nauka czy sztuka?”, wygłoszony przez prof. dr hab. Iwonę Dobrucką, który stanowił fascynujące spojrzenie na związek między nauką a sztuką. Profesor Dobrucka omówiła interdyscyplinarność tych dwóch dziedzin, pokazując, w jaki sposób przenikają się one wzajemnie. Podczas wykładu podkreślono znaczenie obrazu jako narzędzia komunikacji naukowej oraz jego rolę w procesie zrozumienia skomplikowanych zagadnień badawczych. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności, stanowiąc inspirującą część uroczystości.

Kluczową rolę w nadaniu uroczystego charakteru inauguracji roku akademickiego 2024/2025 w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu odegrał Chór „Cantata” pod batutą swojego dyrygenta, Pani Marty Drózdy-Kulkowskiej. Już na początku wydarzenia zabrzmiał hymn państwowy, a podczas immatrykulacji chór wykonał Gaude Mater Polonia, wprowadzając nowych studentów w tradycje akademickie. Kulminacyjnym punktem muzycznej oprawy oficjalnej części wydarzenia było wykonanie Gaudeamus Igitur. Następnie chórzyści zaskoczyli przybyłych muzyczną niespodzianką prezentując utwory z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego.

Sukces to suma niewielkich wysiłków powtarzanych codziennie.

Robert Collier
Życzenia złożone na ręce Pani Rektor
przez przedstawicieli władz i instytucji publicznych: