Zasady przyjmowania cudzoziemców

Cudzoziemcy-osoby niebędące obywatelami polskimi biorą udział w rekrutacji na tych samych zasadach co Polacy, według ścieżki:

1

Rejestracja w Internetowej Rejestracji Kandydata (IRK)

2

Dokonanie opłaty rekrutacyjnej

Wymagane dokumenty

W przypadku cudzoziemców poza standardowym zestawem dokumentów wskazanym dla każdego kierunku, dodatkowo wymagane są dokumenty takie jak;

  • dokument uprawniający do podjęcia studiów z pieczęcią apostille (np. świadectwo maturalne, dyplom studiów I stopnia.
  • decyzję kuratora oświaty w sprawie uznania świadectwa uzyskanego poza granicami RP za dokument potwierdzający uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w Polsce (nie dotyczy świadectw uznanych z mocy prawa- kraje członkowskie UE, OECD, ESWH lub świadectw, o których mowa w umowach międzynarodowych- wydanych w Chinach, na Białorusi lub Ukrainie).
  • oświadczone tłumaczenia na język polski. Wszystkie dokumenty sporządzone w języku innym niż polski (oprócz paszportu czy też innego dokumentu tożsamości) powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Lista tłumaczy przysięgłych dostępna jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. 
  • Dokument potwierdzający znajomość języka polskiego – certyfikat potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie biegłości B1, wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczenia Znajomości Języka Polskiego jako Obcego / zaświadczenie upoważnionego pracownika uczelni o znajomości języka polskiego umożliwiające podjęcie studiów.
  • Dokument poświadczający posiadanie polisy ubezpieczeniowej na wypadek choroby lub następstw nieszczęśliwych wypadków na okres kształcenia w Polsce.

 Kandydaci będący obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczpospolitej Polski jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, zobowiązani są  potwierdzić status poprzez złożenie przy rekrutacji dokumentu urzędowego potwierdzającego przybycie na terytorium Rzeczpospolitej Polski z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa po dniu 23 lutego 2022 r.
Obywatela Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy (…), nie dysponuje którymś z wymaganych dokumentów, zwalnia się z obowiązku złożenia tego dokumentu. W takim wypadku kandydat składa oświadczenie o okolicznościach uniemożliwiających złożenie wymaganych dokumentów, po konsultacji z Działem Rekrutacji i Promocji.