Studia ratownictwo medyczne – Kierunek dla przyszłych ratowników medycznych


Ustawa z 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym zmieniła oblicze polskiej medycyny ratunkowej i systemu ratownictwa medycznego. Ratownik medyczny ma nową pozycję i nowe uprawnienia w hierarchii zawodów medycznych naszego kraju. To atrakcyjny zawód, który łączy w sobie umiejętność niesienia pomocy z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi. 

Ratownictwo medyczne to unikalny kierunek, który kształci praktyków gotowych działać w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Program studiów łączy nacisk na praktykowanie niezbędnych kompetencji miękkich oraz społecznych z dogłębną wiedzę medyczną, dzięki czemu student potrafi lepiej zrozumieć pacjenta oraz jest przygotowany do wyzwań codziennej pracy ratownika.  

Czas trwania

Studia na kierunku ratownictwo medyczne pierwszego stopnia odbywają się w trybie weekendowym (od piątku od godziny 16:00 do niedzieli) i trwają sześć miesięcy.

Zakres

Podjęcie studiów na ratownictwie medycznym jest gwarantem zdobycia specjalistycznej wiedzy kierunkowej. Przedmioty z zakresu podstawowych nauk medycznych tj. anatomia, fizjologia, patologia czy biochemia mają za zadanie przybliżyć studentowi tajniki ludzkiego ciała.

Dzięki zastosowaniu w procesie edukacji specjalistycznego wyposażenia tj. trenażerow, fantomów, wirtualnego stołu anatomicznego, student ma szansę zastosować w praktyce nabytą wiedzę. To właśnie praktyczne doskonalenie nowych umiejętności pozwala nabrać pewności w podejmowaniu szybkich działań w sytuacjach zagrożenia życia. Dlatego też nieodłączną częścią studiów na kierunku ratownictwo medyczne jest uczestnictwo w praktykach.

Praca z człowiekiem w sytuacji wystąpienia nagłego i niespodziewanego zachorowania skutkującego stanem zagrożenia życia lub z ofiarą wypadku w sytuacji ryzyka utraty zdrowia wymaga specjalnych umiejętności z obszaru nauk behawioralnych i społecznych. Dlatego też nauki takie jak etyka, prawo, psychologia czy socjologia stanowią element nieodzowny w kształceniu umiejętności koniecznych w pracy ratownika medycznego.

Element nauk klinicznych to wiedza z zakresu medycznych czynności ratunkowych w chorobach wewnętrznych, chirurgii, pediatrii, neurologii, psychiatrii, położnictwie i ginekologii. Podstawy, jak sama nazwa wskazuje, są kluczowym elementem i fundamentem kształcenia. Aby stać się specjalistą w zakresie ratownictwa medycznego student musi najpierw opanować umiejętność badania pacjenta oraz poznać tajniki wykonywania podstawowych zabiegów medycznych.

Organizacja studiów

Zajęcia odbywają się w weekendy (piątek po 16:00, sobota, niedziela), natomiast przy odpowiedniej liczbie chętnych istnieje możliwość zorganizowania grup ćwiczeniowych także w systemie od poniedziałku do piątku (dziennym lub wieczorowym). Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe częściowo wymagają zaangażowania studenta w dni powszednie.

Kształcenie prowadzone jest etapowo. Student otrzymuje informacje teoretyczne zgodne z najnowszą wiedzą medyczną, ułożone w ciekawy układ programowy. Zdobytą wiedzę konfrontuje na ćwiczeniach odbywających się na trenażerach i fantomach w nowoczesnym Centrum Symulacji i Dydaktyki Medycznej. Nabyte w ten sposób umiejętności w kolejnych etapach pozwalają na sprawdzenie się w kontakcie z pacjentem pod nadzorem opiekuna prowadzącego zajęcia w placówkach medycznych.

Część zajęć o charakterze wykładowym może odbywać się w formie zdalnej z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość np. platformy MOODLE i MS Teams.

Liczba punktów ECTS, jaka może być uzyskana w ramach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, nie może być większa niż 10% liczby punktów ECTS koniecznej do ukończenia studiów.

Student ponadto ma możliwość wyboru jednego z dwóch modułów realizowanych w czasie studiów:

  1. Stany nagłe w chorobach przewlekłych i nowotworowych
  2. Ratownictwo wodne i turystyczne

    Absolwent uzyskuje tytuł licencjata na kierunku ratownictwo medyczne.

    Dlaczego warto studiować w naszej uczelni?

    1. Uczelnia posiada pracownie dydaktyczno-naukowe i specjalistyczne pomieszczenia dydaktyczne wyposażone w nowoczesne środki dydaktyczne, pomoce naukowe oraz nowoczesny sprzęt do ćwiczeń z zakresu udzielania świadczeń zdrowotnych w tym medycznych czynności ratunkowych.

    2. Poznasz zasady współpracy z gronem lekarskim, pielęgniarskim i pozostałym personelem medycznym w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych samodzielnie i na zlecenie lekarza, oraz z przedstawicielami zawodowych i niezawodowych służb i organizacji ratowniczych.

    3. Będziesz uczestniczyć nie tylko w wykładach i ćwiczeniach, ale również w sympozjach i kongresach z zakresu medycyny ratunkowej.

    4. Uzyskasz tytuł licencjata, który w przyszłości pozwoli wypełniać obowiązki dydaktyczne w zakresie promocji zdrowia i nauczania pierwszej pomocy, jak również szereg zadań menadżerskich i kierowniczych w strukturach ochrony zdrowia i bezpieczeństwa publicznego.

    1. Załóż konto w systemie IRK i uzupełnij swoje dane.
    2. Wybierz kierunek studiów na który aplikujesz.
    3. Wygeneruj, wydrukuj i podpisz podanie wraz z dokumentami zamieszczonymi w IRK (umowa wymagana jest w 2 egzemplarzach).
    4. Dokonaj opłaty rekrutacyjnej*.
    5. Skompletuj wszystkie dokumenty na wybrany kierunek.
    6. Po rekrutacji on-line niezbędne jest osobiste dostarczenie w przeciągu 14 dni podpisanego kompletu dokumentów do Działu Rekrutacji i Promocji, czynnego od poniedziałku do soboty w godz. 8:00 – 16:00.

      * Opłatę rekrutacyjną w wysokości 85 zł należy wpłacić na nr konta: 66 2030 0074 5385 0001 1290 4187, wpisując w tytule: nazwisko, imię, kierunek

     Dla absolwentów AMiSNS – 0 zł opłaty rekrutacyjnej przez całą rekrutację!

    • podanie rekrutacyjne – wygenerowane w IRK
    • potwierdzenie wpłacenia opłaty rekrutacyjnej *
    • świadectwo dojrzałości (oryginał, odpis lub duplikat + kserokopia dokumentu)
    • poświadczenie tłumaczenia (przez tłumacza przysięgłego) na język polski każdego dokumentu sporządzonego w języku innym niż polski. Lista tłumaczy przysięgłych dostępna jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości
    • 1 zdjęcie (spełniające wymagania jak do dowodu osobistego)
    • zaświadczenie lekarskie od lekarza medycyny pracy stwierdzające brak przeciwskazań do studiowania na kierunku – ratownictwo medyczne (skierowanie na badania może uzyskać osoba zarejestrowana w systemie IRK, kierując prośbę na adres: rekrutacja@amisns.edu.pl) 
    • potwierdzenie szczepienia przeciwko WZW typu B (wymagane 3 dawki szczepienia)
    • orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych (wystawione przez lekarza medycyny pracy na podstawie badania kału)
    • 3-krotne badanie kału – posiew kału w kierunku Salmonella i Shigella (książeczka sanepidowska, ważne 10 lat)
    • oświadczenie przedstawiciela ustawowego o wyrażeniu zgody na podjęcie studiów – dotyczy jedynie kandydata niepełnoletniego – dokument do pobrania w IRK 
    • umowa o kształcenie – podpisane 2 egzemplarze – dokument do pobrania w IRK
    • harmonogram płatności/załącznik o opłatach – dokument do pobrania w IRK
    • klauzula informacyjna, oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych – dokument do pobrania w IRK
    • oświadczenie o zapoznaniu się z treścią umowy o naukę i regulaminami – dokument do pobrania w IRK
    • oświadczenie dotyczące „Ustawy Kamilka” – dokument do pobrania w IRK

     Kandydat będący cudzoziemcem dodatkowo musi dostarczyć poniższe dokumenty:

    • uwierzytelnione  świadectwo maturalne /apostille/
    • decyzja kuratora oświaty w sprawie uznania świadectwa uzyskanego poza granicami RP za dokument potwierdzający uprawnienia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe we Polsce. UWAGA! Nie dotyczy świadectw uznanych na mocy prawa – kraje członkowskie UE, OECD, ESWH lub świadectw, o których mowa w umowach międzynarodowych wydanych w Chinach, Białorusi lub Ukrainie.
    • poświadczenie tłumaczenia na język polski wszystkich dokumentów sporządzonych w języku innym niż polski (oprócz paszportu czy też innego dokumentu tożsamości) przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Lista tłumaczy przysięgłych dostępna jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
    • dokument potwierdzający znajomość języka polskiego – certyfikat  znajomości języka polskiego co najmniej na poziomie biegłości językowej B1 wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego / zaświadczenie upoważnionego pracownika uczelni o znajomości języka umożliwiające podjęcie studiów
    • dokument poświadczający posiadanie polisy ubezpieczeniowej na wypadek choroby lub następstw nieszczęśliwych wypadków na okres kształcenia w Polsce

    Kandydaci będący obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczpospolitej Polski jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, zobowiązani są  potwierdzić status poprzez złożenie przy rekrutacji dokumentu urzędowego potwierdzającego przybycie na terytorium Rzeczpospolitej Polski z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa po dniu 23 lutego 2022 r.

    Obywatela Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy (…), nie dysponuje którymś z wymaganych dokumentów, zwalnia się z obowiązku złożenia tego dokumentu. W takim wypadku kandydat składa oświadczenie o okolicznościach uniemożliwiających złożenie wymaganych dokumentów, po konsultacji z Działem Rekrutacji i Promocji. 

    Kandydat na studia przy złożeniu dokumentów zobowiązany jest do zapoznania się z treścią umowy o naukę, z treścią Regulaminu studiów  i Regulaminu opłat zawartym w umowie, a następnie podpisania oświadczenia o zapoznaniu się z ich treścią.

    Rok studiówJednorazowa opłata/ w ratach
    (za semestr)
    I4200 zł / 4550 zł
    II4600 zł / 4850 zł
    III5000 zł / 5250 zł