Cel studiów

Celem studiów jest przygotowanie dyrektorów przedszkoli, szkół wszystkich szczebli i rodzajów, a także pracowników służb nadzoru i doradztwa pedagogicznego do prawidłowej realizacji ich ról zawodowych w polskim systemie oświaty. Ukończenie studiów jest spełnieniem warunku formalnego, sformułowanego wobec tej grupy pracowników oświaty przez ministra resortu.

Adresaci studiów

Studia kierowane są przede wszystkim do:

• nauczycieli chcących kandydować na stanowisko dyrektora, wicedyrektora, jak również pracowników nadzoru pedagogicznego,
  • przedstawicieli samorządów gminnych i powiatowych.

Warunki uczestnictwa w studiach podyplomowych

• posiadanie wykształcenia wyższego: dyplom licencjata, inżyniera, bądź magistra lub równorzędny,
  • podstawowa umiejętność obsługi komputera.

Zakres tematyczny programu studiów

• teoria organizacji i zarządzania
  • prawo w oświacie a prawo pracy
  • nadzór pedagogiczny
  • psychologia zarządzania
  • marketing usług edukacyjnych
  • zarządzanie jakością
  • negocjacje
  • zarządzanie projektem unijnym
  • administrowanie placówką oświatową
  • zamówienia publiczne
  • seminarium dyplomowe
  • praktyka

Opracowana tematyka i jej realizacja są zgodne z nowoczesnymi tendencjami szkolenia kadr kierowniczych. Realizacja programu oparta jest na stosowaniu metod aktywizujących w połączeniu z racjonalnym wykorzystaniem treści teoretycznych do wiedzy praktycznej. Program ten wiąże uczenie się w trakcie warsztatów z uczeniem się w miejscu pracy (przenoszenie i stosowanie wiedzy i umiejętności w praktyce).

Organizacja studiów

• czas trwania studiów – 2 semestry
  • łączna liczba godzin zajęć – 220 godzin
  • liczba punktów ECTS – 30