Kierunek lekarski to studia jednolite magisterskie o profilu ogólnoakademickim w formie stacjonarnej, których absolwenci uzyskują tytuł zawodowy „lekarz”.

Przygotowujemy do wykonywania zawodu lekarza nowocześnie i profesjonalnie.

 Nowoczesne zaplecze dydaktyczne, w postaci Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej i kompetentna kadra, zapewniają studentom naukę w sposób nowoczesny i innowacyjny oparty na najnowszych technologiach. Natomiast praktyczny charakter kształcenia potwierdza liczba partnerów programowych (ponad 120) współpracujących z Wydziałami Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych. Dwa największe elbląskie szpitale: Wojewódzki Szpital Zespolony i Szpital Miejski pełnią funkcję partnerów strategicznych w realizacji medycznych kierunków kształcenia. Mimo akademickiego profilu kształcenia przyszłych lekarzy, praktyczny wymiar kształcenia należy uznać za równie istotny. Uczelnia ma już w tym kształceniu znaczące, 16-letnie doświadczenie.

blank
blank

Wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje świadczeń zdrowotnych, a w szczególności: badaniu stanu zdrowia, rozpoznawaniu chorób i zapobieganiu im, leczeniu i rehabilitacji chorych, udzielaniu porad lekarskich, a także wydawaniu opinii i orzeczeń lekarskich w zakresie posiadanej specjalizacji. W wyniku realizacji wszystkich wskazanych efektów uczenia się absolwenci kierunku otrzymają dyplom i tytuł zawodowy lekarza. Po ukończeniu studiów absolwenci przystąpią do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, uzyskując po jego zdaniu prawo wykonywania zawodu lekarza, uprawniające do podjęcia pracy przede wszystkim w publicznych i niepublicznych podmiotach leczniczych, gdzie wykazywane są największe braki personelu lekarskiego, a także w ośrodkach naukowo-badawczych i akademickich, instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej oraz klinikach wyższych uczelni medycznych.

Kolejności przedmiotów/zajęć ujętych w harmonogramie realizacji programu studiów, została tak zaplanowana, aby sprzyjać realizacji efektów uczenia się . Przyjęto zasadę, iż zajęcia z zakresu treści ogólnych poprzedzają zajęcia dotyczące treści specjalistycznych, a zajęcia teoretyczne poprzedzają zajęcia praktyczne (w tym kliniczne). Zajęcia związane z praktycznym przygotowaniem zawodowym, przewidziane w programie studiów, będą prowadzone przez osoby posiadające doświadczenie zawodowe zdobyte poza uczelnią, odpowiadające zakresowi prowadzonych zajęć.

Ukończenie studiów umożliwi podnoszenie kwalifikacji w ramach szkoleń specjalizacyjnych oraz kursów uzupełniających i dokształcających w różnych dziedzinach medycznych, a także kontynuację nauki w szkołach doktorskich.

Studia jednolite magisterskie na kierunku lekarskim o profilu ogólnoakademickim kierowane są do absolwentów szkół ponadpodstawowych oraz osób, posiadających następujące umiejętności, kompetencje oraz wiedzę:

– umiejętność rozwiązywania zadań z zakresu chemii, biologii w oparciu o wiedzę nabytą w szkole ponadpodstawowej,

 – zdolność do nabywania wiedzy z zakresu nauk medycznych i przyrodniczych,

– zdolność rozumienia, analizowania, interpretowania i analizowania faktów społecznogospodarczych i z zakresu zdrowia,

– zasób wiadomości w zakresie wiedzy o społeczeństwie,

– umiejętność porozumiewania się przy użyciu różnych technik, w tym nowoczesnych technologii informacyjnych,

– umiejętność́ komunikowania się w języku obcym.

FORMY KSZTAŁCENIA

Kształcenie praktyczne w zakresie nauk klinicznych niezabiegowych i zabiegowych odbywać się będzie w formie zajęć klinicznych nazywanych w uczelni zajęciami praktycznymi (nazwa zgodna z Regulaminem studiów) oraz praktycznym nauczaniem klinicznym, prowadzonych jako ćwiczenia laboratoryjne, zajęcia przy łóżku chorego lub w ambulatorium. Organizowane są w grupach 6- 12 osobowych i odbywają się w pomieszczeniach Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, klinicznych oddziałach szpitalnych trzech szpitali oraz placówkach ambulatoryjnych.

W trakcie kształcenia duży nacisk kładzie się na poznanie języka specjalistycznego z zakresu medycyny. Zajęcia z języka angielskiego kończą się egzaminem pisemnym i ustnym sprawdzającym osiągnięcie założonych efektów uczenia. Egzamin sprawdzi wszystkie umiejętności językowe: gramatykę, mówienie, pisanie, słuchanie i czytanie.

PRAKTYKI

Zapewniamy, zgodną ze standardem kształcenia dla kierunku lekarskiego, właściwą realizacją praktyk dla studentów, pozwalającą na uzyskanie deklarowanych efektów uczenia się w zakresie umiejętności i kompetencji społecznych. W szczególności przewidziano właściwy wymiar i formę praktyk w odpowiednich dla kierunku studiów podmiotach leczniczych. Cel, program i terminy realizacji praktyk zostały zaplanowane tak, aby zharmonizować je z procesem kształcenia.