POŁOŻNICTWO

Studia położnicze - Wybierz najlepszy kierunek studiów dla przyszłych położnych

Zastanawiasz się nad wyborem studiów? Położnictwo to jeden z kierunków dostępnych w szerokiej ofercie edukacyjnej Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu. Studia położnicze zaoczne odbywają się w trybie weekendowym i trwają sześć miesięcy. Jeśli jesteś empatyczny, wrażliwy i lubisz nauki medyczne, ten kierunek może być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę! Dowiedz się więcej i zdecyduj, czy jest to ścieżka zawodowa, na którą warto postawić.

Studia położnicze zaoczne – ile trwają?

Położnictwo jest częścią nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
Położna jest bowiem przygotowana do tego, by sprawować opiekę nad kobietą na wszystkich etapach jej życia: nie tylko w trakcie porodu i okresie noworodkowym dziecka, ale też w trakcie okres dojrzewania, w trakcie ciąży, aż po okres menozpauzy i senium.

Położna jest towarzyszką kobiety przez całe jej życie, służyć wsparciem, pomocą, edukacją, ale nie tylko w trakcie ciąży i porodu. Może edukować dziewczynki, które zaczynają dojrzewać, rozmawiać z młodymi kobietami o antykoncepcji i badaniu piersi, wspierać dojrzałe kobiety, w trudnym przechodzeniu okresu menozpauzy, również w kobiecych chorobach onkologicznych.

Studia na kierunku położnictwo, na naszej uczelni, odbywają się w trybie weekendowym. Zajęcia trwają od czwartku (od 16:00) do niedzieli. Część praktyczna ma formę stacjonarną, natomiast wykłady mogą być przeprowadzane zdalnie, za pośrednictwem platform, np. zooma. Wybierając się na położnictwo, studia na AMiSNS, zrealizujesz w sześć semestrów, czyli trzy lata. Będzie to wartościowy czas, który pozwoli Ci nabyć niezbędne umiejętności do pracy na oddziale położniczo – ginekologicznym.

Położnictwo – studia

Studia, które przygotują Cię do pracy z kobietami na wszystkich etapach jej życia: nie tylko w trakcie porodu i okresie noworodkowym dziecka, ale też w trakcie okres dojrzewania, w trakcie ciąży, aż po okres menozpauzy i senium.

Ogólna wiedza medyczna jest fundamentem dla wiedzy specjalistycznej. Dlatego dbamy o to, aby nasi studenci poznali tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu. Na położnictwie zetkniesz się z przedmiotami medycznymi i humanistycznymi, takimi jak:

  • anatomia;
  • fizjologia;
  • embriologia;
  • genetyka;
  • badania fizykalne;
  • psychologia;
  • socjologia;
  • pedagogika.

W Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych kształcimy przyszłe położne i położnych całościowo. Oznacza to, że nie skupiamy się wyłącznie na przedmiotach specjalistycznych, które przygotują Cię do opieki nad kobietami w ciąży. Technika jest istotna, jednak bardzo duże znaczenie ma również kształtowanie empatii, wrażliwości i umiejętności społecznych. Zdolność do pracy z kobietami w trudnym dla nich okresie, jakim jest ciąża, poród i połóg, okres menozpauzy i seniu, pomoże zdobyć zaufanie pań i jeszcze lepiej pomóc im w przejściu tej drogi. W położnictwie ogromną wartość ma zaangażowanie i wzajemne zaufanie z pacjentem. Podczas studiów na kierunku położnictwo, na naszej uczelni, nabędziesz te umiejętności, rozwiniesz je i staniesz się przede wszystkim wsparciem dla kobiet i ich nowo narodzonych dzieci, na wszystkich etapach życia kobiety: nie tylko w trakcie porodu i okresie noworodkowym dziecka, ale też w trakcie okres dojrzewania, w trakcie ciąży, aż po okres menozpauzy i senium.

Położnictwo – studia zaoczne, na których zdobędziesz rozległą wiedzę kierunkową

Na położnictwie zaocznym zdobędziesz szeroką wiedzę specjalistyczną, która pozwoli Ci w przyszłości wykonywać wymarzony zawód. W Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych, uczymy takich przedmiotów jak:

  • podstawy opieki położniczej;
  • techniki położnicze i prowadzenie porodu;
  • ginekologia i opieka ginekologiczna
  • neonatologia i opieka neonatologiczna.

Z dokładną ofertą zajęć w poszczególnych latach nauki, możesz zapoznać się, pobierając „sylabus”. Znajdziesz w nim informacje dotyczące tego, jakie umiejętności, wiedzę i kompetencje społeczne nabędziesz po uczestnictwie w wybranych zajęciach.

Zdobywanie wiedzy i uczestnictwo w zajęciach to jedno, ale najważniejsza jest praktyka. To właśnie testowanie i szlifowanie nowych umiejętności w praktyce ma największą wartość podczas studiów. Dlatego nieodłączną częścią położnictwa zaocznego jest uczestniczenie w praktykach i prowadzenie dzienniczka praktyk.

Położnictwo zaocznie – dlaczego studia w takiej formie to dobry wybór?

Dlaczego warto zdecydować się na położnictwo? Studia zaoczne na tym kierunku pozwalają nabyć wiedzę i umiejętności potrzebne w zawodzie położnej i położnego. Uczestnictwo w zajęciach wymagane jest jedynie cztery dni w tygodniu. W pozostałej części tygodnia możesz wykonywać pracę w innym zawodzie. Taka forma studiów jest także świetnym wyborem dla osób, które nie mieszkają w Elblągu i nie chcą przeprowadzać się tutaj na czas nauki.

Położnictwo to studia zaoczne prowadzone przez profesjonalną kadrę dydaktyczną. To niewątpliwa zaleta nauki na naszej uczelni. Możesz czerpać wiedzę od osób, które mają ogromne doświadczenie w dziedzinie położnictwa, a także medycyny ogólnej czy nauk humanistycznych. Rozległa wiedza nauczycieli w połączeniu z prowadzoną praktyką specjalistyczną, gwarantuje najlepsze przygotowanie studentów do wykonywanego w przyszłości zawodu.

Warto zwrócić uwagę również na wyposażenie naszej uczelni. Dysponujemy zaawansowanymi sprzętami, które pozwalają nabywać praktyczne umiejętności już w pierwszych miesiącach nauki. Posiadamy profesjonalne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej z trenażerami, fantomami i symulatorami.

Położnictwo – studia zaoczne, które dają szerokie perspektywy na przyszłość

Nie jesteś pewien, czy położnictwo to ścieżka zawodowa, którą warto wybrać? Dowiedz się, jakie umiejętności nabywa absolwent położnictwa! Studia przygotowują do samodzielnego wykonywania zawodu wedle zasad etyki zawodowej i ogólnej. Dzięki nim zyskasz zdolność do całościowego spojrzenia na pacjenta i jego opiekę, pod względem fizycznym i psychicznym.

Absolwent kierunku położnictwa potrafi:

  • wykonywać świadczenia zdrowotne wobec kobiety i jej rodziny;
  • rozpoznawać i monitorować ciążę prawidłową;
  • przyjąć poród siłami natury;
  • prowadzić edukację na temat metod planowania rodziny;
  • podejmować działania ratownicze w sytuacjach nagłych;
  • badać noworodki i sprawować nad nimi opiekę;

Absolwent położnictwa posiada przede wszystkim wiedzę w zakresie nauk medycznych: położnicwa i opieki położniczej, medycyny perinatalnej, neonatologii, ginekologii, oraz nauk humanistycznych i społecznych.

Gdzie można pracować po położnictwie?

Jako położna lub położny z prawem wykonywania zawodu, możesz pracować w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej (w tym w lecznictwie zamkniętym) oraz w specjalistycznej ambulatoryjnej i podstawowej opiece zdrowotnej. Absolwent studiów może także prowadzić prywatną praktykę położniczą. Po zakończeniu studiów możesz również kontynuować swoją przygodę z edukacją, zapisując się na studia II stopnia i podyplomowe.

FAQ

Ile trwają studia zaoczne na kierunku położnictwo?

Studia zaoczne na kierunku położnictwo trwają sześć semestrów, czyli trzy lata. Zajęcia odbywają się od czwartku do niedzieli.

Gdzie absolwent kierunku położnictwo może znaleźć pracę?

Po uzyskaniu prawa wykonywania zawodu, absolwent położnictwa może być zatrudniony w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej czy w zakładach podstawowej opieki zdrowotnej. Położna i położny może także prowadzić własną praktykę zawodową w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jakie umiejętności nabywa student położnictwa?

Student położnictwa kształci się w zakresie ogólnej wiedzy medycznej (np. anatomia, fizjologia) i wiedzy specjalistycznej (np. techniki położnicze i prowadzenie porodu). Nabywa również wiedzę i umiejętności z zakresu nauk humanistycznych (np. psychologia, socjologia).