Ogólnopolski Zjazd Dermatologów Wojskowych i Przyjaciół 2.0 – Elbląg, 15–17 maja 2025
Od 1993 roku coroczne Konferencje Dermatologów Wojskowych odbywają się w różnych miastach Polski i w zróżnicowanych formułach, integrując środowisko medyczne wokół najnowszych osiągnięć dermatologii i wenerologii. W 2009 roku nasza uczelnia – wówczas jako Wydział Nauk o Zdrowiu – współorganizowała podobne wydarzenie w Krynicy Morskiej. W tym roku z dumą pełnimy rolę patrona Zjazdu, który odbędzie się w Elblągu w dniach 15–17 maja 2025 roku.
Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego wydarzenia jest kpt. dr n. med. Jacek Perliński, profesor AMiSNS i Prezes Stowarzyszenia Dermatologów Wojskowych.
W skład Komitetu Naukowego wchodzą wybitne postacie polskiej dermatologii, m.in.:
- płk prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Witold Owczarek – Kierownik Kliniki Dermatologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, krajowy konsultant w dziedzinie dermatologii i wenerologii,
- płk prof. dr hab. n. med. Andrzej Kaszuba – były kierownik Katedr i Klinik Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, były krajowy konsultant,
- prof. dr hab. n. med. Irena Walecka – Kierownik Kliniki Dermatologii w PIM MSWiA w Warszawie, konsultant wojewódzka w dziedzinie dermatologii dla Mazowsza,
- prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek – współtwórca i wieloletni kierownik katedr dermatologii na UMK w Bydgoszczy i UWM w Olsztynie.
Ważnym elementem Zjazdu będzie także udział ekspertów z naszej uczelni w roli prelegentów interdyscyplinarnych:
- prof. dr hab. Karol Połom – Prorektor ds. Nauki AMiSNS, specjalista chirurgii onkologicznej,
- dr hab. n. med. Beata Januszko-Giergielewicz, prof. ucz. – Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Medycznego, specjalistka chorób wewnętrznych, nefrologii i transplantologii.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje aktywny udział studentek III roku kierunku lekarskiego zrzeszonych w Studenckim Towarzystwie Naukowym AMiSNS. Podczas sesji przypadków klinicznych zaprezentują one osiem interesujących doniesień:
- Agnieszka Sługocka – Znamię barwnikowe fałdu półksiężycowatego spojówki
- Oliwia Wandachowicz – Zapalenie naczyń w trakcie terapii adalimumabem
- Krystyna Łoboda – Ziarniniak akwariowy – postać guzkowa
- Agnieszka Reza – Wybór leczenia raka BCC po diagnostyce fotodynamicznej
- Kinga Chilmanowicz – Iniekcje triamcinolonu w łysieniu plackowatym – efekty i działania niepożądane
- Emilia Majewska – Dermoskopowa diagnostyka różnicowa świerzbu i wyprysku
- Maja Kicińska – Łysienie telogenowe i bliznowaciejące u pacjentki z zespołem nietrzymania barwnika
- Laura Dolata – Objawy niepożądane po przeszczepie włosów
W Zjeździe weźmie udział około 100 dermatologów z całej Polski. To wydarzenie będzie nie tylko okazją do naukowej wymiany wiedzy, ale również do integracji środowiska medycznego i promocji osiągnięć naszej uczelni.