Pierwszy koncert I Elbląskiego Festiwalu Organowego

Przekazujemy informację od naszej członkini Rady Społeczno-Gospodarczej/ interesariusza AMiSNS: WOJCINOWICZ Teresa – Prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.

„Już w najbliższą niedzielę pierwszy koncert I Elbląskiego Festiwalu Organowego, w którym wystąpi łotewska kompozytorka i organistka Renāte Stivriņa. Doktor sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej kompozycja na Akademii Muzycznej w Krakowie (klasa prof. Józefa Rychlika), absolwentka Akademii Muzycznej im. J. Vītolsa w Rydze (w klasie kompozycji Artura Maskata oraz w klasie fortepianu Rafi Haradżanjana) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (gra na organach u prof. Mirosławy Semeniuk¬-Podrazy). Studiowała muzykę filmową, komputerową i twórczość audiowizualną w Łódzkiej Szkole Filmowej oraz Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów.

Jako wykonawca ceni muzykę różnych epok, ale jej największe zainteresowanie budzi muzyka współczesna, szczególnie organistów – improwizatorów francuskich. Jako kompozytorka współpracowała z Łotewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Liepājas, Wrocławską Orkiestrą Leopoldinum oraz kilkunastoma chórami z całego świata. Utwór Composition 10. (inspired by W. Kandinsky) był wykonany na Światowych Dniach Muzyki Współczesnej w Ljubljanie (Słowenia, 2015). Jej utwory były wykonywane na Międzynarodowych Dniach Muzyki Kompozytorów Krakowskich (2010, 2012, 2015), Warszawskiej Jesieni (2014), Dniach Muzyki Organowej w Krakowie (2014, 2015), Światowej Olimpiadzie Chóralnej (Ryga 2014, Soczi 2016), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej (Ryga, 2017, 2020)  oraz na konkursach i festiwalach filmów animowanych na całym świecie. Nagrała płytę z muzyką organową, dedykowaną 100-¬leciu kościoła w Liksnie (Łotwa), w którym w latach 2001-¬2009 pracowała jako organistka. Płyty z jej muzyką wydano w Polsce, na Łotwie, na Słowacji oraz w Szwajcarii. Utwory wykonane były w różnych krajach Europy, a także w Urugwaju, Kanadzie i Australii. Jest laureatką  nagrody Związku Kompozytorów Polskich „…za realizację bezprecedensowego programu nauczania obejmującego muzykę współczesną w wymiarze teoretycznym i praktycznym, ze szczególnym uwzględnieniem kompozytorów (…) za ich misyjną postawę w pracy twórczej na rzecz szkoły poprzez komponowanie utworów – od solowych po wielko obsadowe – i ich realizację w ramach szkolnych projektów artystycznych.” (wręczenie we wrześniu 2022 na Festiwalu „Warszawska Jesień”). Autorka muzyki instrumentalnej, elektroakustycznej, organowej i chóralnej, opusów symfonicznych, opery i musicalu, muzyki do filmów i animacji. W swoich poszukiwaniach twórczych szczególnym zainteresowaniem darzy inspiracje  malarskie, które stanowiły również temat pracy doktorskiej, poświęconej malarstwu Marca Chagalla, Joan’a Miró  i Marka Rothko. W dotychczasowej jej twórczości dominowała muzyka sakralna, o charakterze religijnym, jednocześnie zostawiając sporą przestrzeń na kompozycję ilustracyjną, jak również abstrakcyjną.

Organizatorem I Elbląskiego Festiwalu Organowego jest Elbląskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z parafią pw. ś.w. Wojciecha w Elblągu. Projekt jest współfinansowany przez Fundację PZU. Festiwal Patronatem Honorowym objęli:  Witold Wróblewski – Prezydent Elbląga i Jacek Jezierski – Biskup Elbląski. Partnerzy projektu, to: Fundacja PZU, Spółdzielnia Mieszkaniowa Zakrzewo, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne, Agencja Reklamowa Elposter.pl Jolanta Olszewska. Patronat medialny:   Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Telewizja Truso, Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Bogaty Region, Gość Niedzielny

Na koncert zapraszamy 21 maja 2023 r. godz. 19.00 kościół pw. ś.1). Wojciecha w Elblągu ul. Wiejska 4.”

O cukrzycy z seniorami

Dnia 16.04.2024 r. z inicjatywy Parlamentu Studentów AMiSNS odbyła się prelekcja „Słodka nauka – tajemnice cukrzycy” dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Elblągu. Celem spotkania

Czytaj więcej »