Rozmowa o bezpieczeństwie dla bezpieczeństwa

Wydział Administracji i Nauk Społecznych zaprasza studentów oraz wykładowców na Dni Otwarte Służb Mundurowych pod hasłem „Rozmowy o bezpieczeństwie dla bezpieczeństwa”, które odbędą się w sobotę 18 listopada w naszej uczelni.   

– BEZPIECZEŃSTWO to stan, w którym nie ma zagrożeń. Tak  dosłownie w kilku słowach określamy najbardziej pożądany stan przez ludzi, państwa, organizacje czy systemy – mówi ppłk rez. Zbigniew Tuszyński. –  Ostatni czas to niestety permanentna  dyskusja o braku, zagrożeniu czy naruszeniu naszego bezpieczeństwa. Dzieje się to w kilku obszarach, za sprawą pandemii COVID – 19, wojny Ukrainy z Rosją czy konfliktu zbrojnego na bliskim wschodzie. To tylko jaskrawe przykłady. Bo jest jeszcze ekologia, ekonomia czy polityka – w tych obszarach także nasze poczucie bezpieczeństwa bywa poważnie zachwiane. We wszystkich wymienionych elementach składowych bezpieczeństwa priorytetową rolę odgrywają służby mundurowe. Bez znaczenia czy z cywilną czy mundurową kontrolą. To właśnie służby mundurowe są „na pierwszej linii” walki o nasze bezpieczeństwo. Dlatego postanowiliśmy wraz z naszymi studentami zaczerpnąć informacji u źródła – dowiedzieć się, co aktualnie robią służby w ramach zabezpieczenia i zapewnienia nam bezpieczeństwa i co my możemy w tej materii zrobić, aby pomóc IM a tym samym i sobie.

 Wydarzenie odbędzie się 18 listopada w godz. 9:30 – 13:30. Udział w nim wezmą przedstawiciele czterech służb mundurowych – Wojsko Obrony Terytorialnej, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Straż Graniczna oraz Służba Celno – Skarbowa, które zaprezentują swoje prelekcje na auli nr 215. Dodatkowo na holu głównym funkcjonować będą stanowiska promocyjne służb biorących udział w wydarzeniu. Przy stanowiskach każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać informację o naborze, wymaganiach ale i należnościach związanych ze służbą w danej formacji.

– Mamy nadzieję, że to pierwsze  tego typu spotkanie ale nie ostatnie. Dołożymy wszystkich starań aby  stały się one w naszej uczelni trwałym elementem „Rozmowy o bezpieczeństwie dla bezpieczeństwa” – dodaje ppłk rez. Zbigniew Tuszyński.

Program wydarzenia: 

9.10 – 10.15 – Przedstawiciele 43. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Braniewa – „Terytorialsi w systemie bezpieczeństwa – zadania, działania ale  i potrzeby”;

10.20 – 11.25 – Wojskowe Centrum Rekrutacji – „Rodzaje służby wojskowej w tym założenia programu LEGIA AKADEMICKA 2024”;

11.30 – 12.15 – Placówka Straży Granicznej w Elblągu – „Bezpieczne Granice gwarantem bezpieczeństwa państwa”.

12.25 – 13.05 – Służba Celno – Skarbowa w Elblągu – „Ochrona granic w kontekście eliminowania nielegalnej migracji”.

ZAPRASZAMY!!!