Studia podyplomowe FIZJO – relacja z wykładu inauguracyjnego

We wtorek, 24 września 2024 r., odbył się Wykład Inauguracyjny online dla słuchaczy pierwszej edycji studiów podyplomowych „Fizjoterapia w końcowej fazie życia pacjentów z niewydolnością oddechową w warunkach domowych z wykorzystaniem narzędzi telemedycznych (FIZJO)” w roku akademickim 2024/2025. To istotny element projektu IMPEt – Innowacyjne Metody Podyplomowej Edukacji, realizowanego przez Akademię Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu, finansowanego ze środków budżetu państwa przyznanych przez Agencję Badań Medycznych. Dla przyszłych absolwentów, wykładowców oraz zespołu IMPEt był to wyjątkowy i przełomowy moment.

Spotkanie poprowadził dr n. o zdr. Tomasz Zwoliński, kierownik merytoryczny kierunku FIZJO. Już od samego początku stworzył profesjonalną, a zarazem serdeczną atmosferę. Jego dynamiczne wprowadzenie w tematykę studiów oraz przedstawienie kluczowych celów programu wzbudziło wśród uczestników ogromne zainteresowanie. Dr Zwoliński podkreślił, jak istotna jest fizjoterapia oddechowa w końcowych etapach życia pacjentów i jak nowoczesne technologie telemedyczne zmieniają oblicze rehabilitacji domowej.

W dalszej części spotkania głos zabrała mgr Anna Hrinchenko, specjalistka ds. obsługi studiów podyplomowych IMPEt, która skupiła się na organizacyjnych aspektach studiów, przedstawiając harmonogram, format zajęć oraz wsparcie oferowane słuchaczom. Zwróciła również uwagę na kluczowe znaczenie aktywnego uczestnictwa i współpracy między studentami a wykładowcami, co wzmocni rozwój zawodowy przyszłych absolwentów.

Jednym z kluczowych momentów wykładu inauguracyjnego było wystąpienie Profesora Rika Gosselinka z KU Leuven w Belgii. Profesor Gosselink to światowej klasy ekspert w dziedzinie fizjoterapii oddechowej oraz fizjoterapii na oddziale intensywnej terapii. Pan Profesor wprowadził słuchaczy w tematykę swoich zajęć teoretycznych i praktycznych, które skupią się na zaawansowanych technikach rehabilitacji oddechowej oraz rehabilitacji układu mięśniowego pacjenta krytycznie chorego. Jego inspirujące wystąpienie, pełne praktycznych wskazówek i refleksji, wywołało duże zainteresowanie i motywację do nauki wśród studentów.

Dr Zwoliński przedstawił również zespół wykładowców kierunku FIZJO, w tym mgr Agatę Gładzką, zastępcę kierownika merytorycznego kierunku i specjalistkę fizjoterapii. Pani Gładzka, posiadająca wieloletnie doświadczenie kliniczne w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, opowiedziała o swoim zaangażowaniu w rozwój fizjoterapii oddechowej oraz o tematyce zajęć, które będzie prowadzić. Jej bogate doświadczenie zawodowe, zdobywane zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej, jest ogromnym atutem programu FIZJO.

Na zakończenie, uczestnicy spotkania mieli okazję wziąć udział w krótkim quizie oraz zadawać pytania prowadzącym, co stworzyło przestrzeń do wymiany doświadczeń i wzajemnego poznania się. Na przygotowanym przez Panią mgr Olgę Revę filmie uczestnicy mogli zobaczyć skąd pochodzą słuchacze, co było bardzo ciekawym uzupełniniem wykładu.

Wykład inauguracyjny zakończył się sukcesem – dzięki pomocy Pana Piotra Hajczuka spotkanie przebiegło bez problemów technicznych. Zaangażowanie zespołu oraz uczestników dało początek nowej, ekscytującej podróży edukacyjnej.

Dziękujemy wszystkim za wkład pracy i czekamy na dalsze etapy wspólnej nauki!

Realizacja kierunku studiów odbędzie się w ramach projektu “IMPEt – Innowacyjne Metody Podyplomowej Edukacji w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu”. Projekt „IMPEt – Innowacyjne Metody Podyplomowej Edukacji” został sfinansowany ze środków Agencji Badań Medycznych.

Kierunek lekarski – #rekrutacjatrwa

Uwaga! Jutro, 27 września, rozpocznie się 𝐈𝐕 𝐫𝐞𝐤𝐫𝐮𝐭𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐧𝐚 𝐤𝐢𝐞𝐫𝐮𝐧𝐞𝐤 𝐥𝐞𝐤𝐚𝐫𝐬𝐤𝐢, która potrwa do 1.10.2024 r. włącznie. Wyniki rekrutacji zostaną udostępnione 2 października na stronie