Światowy Dzień Choroby Parkinsona

11 kwietnia to Światowy Dzień Choroby Parkinsona, szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około 80 tysięcy pacjentów, głównie osoby po 60 roku życia.
Choroba Parkinsona związana jest z ośrodkowym układem nerwowym, dokładniej z istotą czarną, której zadaniem jest koordynacja ruchowa. Początkowe stadium daje objawy takie jak: drżenie koniczyn, spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, zaburzenia snu, problem z połykaniem i mową. Dość charakterystycznym objawem jest problem z pisaniem, zmienia się kształt i wielkość liter pisanych odręcznie.
Leczenie choroby jest bardzo trudne i potrzeba do tego wielu wykwalifikowanych specjalistów między innymi lekarzy neurologów, neurochirurgów, psychiatrów, fizjoterapeutów, logopedów i dietetyków. Ważnym aspektem jest wsparcie opiekunów pacjentów w edukacji o chorobie, jak i w codziennej opiece nad chorym.
Wszystkim dotkniętym tą chorobą oraz ich opiekunom życzymy dużo zdrowia i wytrwałości w codziennym życiu.

O cukrzycy z seniorami

Dnia 16.04.2024 r. z inicjatywy Parlamentu Studentów AMiSNS odbyła się prelekcja „Słodka nauka – tajemnice cukrzycy” dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Elblągu. Celem spotkania

Czytaj więcej »