blank

Zwieńczenie 12. edycji Festiwalu „Prison Movie” – Film „La Madre” i spotkanie z Amalią De Simone

Szanowni Państwo,

zwieńczeniem 12. edycji jedynego w Europie, a zapewne także na świecie, festiwalu filmów o tematyce penitencjarnej „Prison Movie” był wyjątkowy pokaz filmu „La Madre” w reżyserii Amalii De Simone, który odbył się 12 października 2024 r. w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych.

Laureatka Grand Prix w kategorii filmów profesjonalnych, Amalia De Simone, w towarzystwie Simony Petricciuolo, autorki zdjęć do produkcji, miała okazję spotkać się osobiście ze studentami, aby podzielić się kulisami powstawania filmu. „La Madre” to przejmujący dokument, w którym słowo „matka” nabiera wielu znaczeń: matki szukającej nowej drogi po opuszczeniu więzienia, matki, która wybacza sprawcy, ale także matek, które mogą stać się zarówno podżegaczami zła, jak i drogą do zbawienia. Akcja filmu toczy się na ulicach Neapolu, miasta zmagającego się z przestępczością i wpływami Camorry.

Amalia De Simone to nie tylko prawniczka z wykształcenia, ale przede wszystkim uznana dziennikarka śledcza, specjalizująca się w tematach społecznych. Współpracuje z wieloma prestiżowymi mediami, m.in. The Post Internazionale, Reuters, Corriere della Sera, a także jest felietonistką „Kuriera Południa”. Jej praca została doceniona w wielu programach telewizyjnych, takich jak „Cose Nostre Rai Uno” i „Nuovi Eroi Rai 3″. Szwajcarska telewizja RSI również poświęciła jej obszerne analizy. De Simone jest laureatką licznych nagród dziennikarskich, takich jak „Mariagrazia Cutuli”, „Wangari Maathai”, a także trzykrotnie została wyróżniona tytułem „Reportera Roku”. W 2017 roku za swoje zaangażowanie w ujawnianie działalności przestępczej została odznaczona przez Prezydenta Włoch, Sergio Mattarellę, Orderem Zasługi Republiki Włoskiej. Jest również autorką esejów, w tym m.in. „Mafieuropa”, traktującego o infiltracji mafii w Europie, oraz współautorką raportów dla programów śledczych Rai 3.

12. edycja Prison Movie Tegoroczna odsłona International Film Festival in Olsztyn „Prison Movie” przyniosła szeroką gamę filmów, ukazujących różne oblicza życia za murami więzienia. Od dokumentów po filmy fabularne, od produkcji pełnometrażowych po krótkie metraże – zarówno profesjonalne, jak i amatorskie – festiwal prezentował historie z całego świata. Filmy poruszały trudne tematy moralne, społeczne i psychologiczne, przybliżając brutalne realia więziennictwa, jak w irańskich produkcjach, oraz ukazując nadzieję na resocjalizację, jak w filmach polskich i norweskich.

Znaczenie Festiwalu „Prison Movie” to nie tylko przegląd filmowy, ale przede wszystkim platforma do dyskusji na temat roli więziennictwa w społeczeństwie oraz wyzwań, jakie stoją przed systemem resocjalizacji. Festiwal, organizowany we współpracy z instytucjami penitencjarnymi i organizacjami społecznymi, podkreśla znaczenie humanitarnego podejścia do osób pozbawionych wolności. Promuje ideę, że każdy człowiek zasługuje na drugą szansę, a sztuka, zwłaszcza kino, może być potężnym narzędziem szerzenia empatii i zrozumienia wobec tych, którzy pragną odmienić swoje życie.

Z wyrazami szacunku,
mjr Magdalena Socha
Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie

Podobne wpisy