blank

Specjalistyczna wiedza i praktyka na najwyższym poziomie – V zjazd studiów podyplomowych z fizjoterapii oddechowej w AMiSNS

W dniach 3–4 kwietnia 2025 r. odbył się już piąty stacjonarny zjazd w ramach wyjątkowego kierunku studiów podyplomowych: Fizjoterapia w końcowej fazie życia pacjentów z niewydolnością oddechową w warunkach domowych z wykorzystaniem narzędzi telemedycznych (FIZJO).


Zajęcia realizowane są w ramach projektu IMPEt – Innowacyjne Metody Podyplomowej Edukacji w AMiSNS, finansowanego przez Agencję Badań Medycznych. Uczestnicy mają możliwość bezpłatnego zdobywania specjalistycznej wiedzy, przekazywanej w przystępny i praktyczny sposób przez najlepszych ekspertów z kraju i zagranicy.

Eksperci, praktyka, doświadczenie

Podczas zjazdu gościliśmy wybitnych specjalistów w dziedzinie fizjoterapii oddechowej, których obecność spotkała się z ogromnym entuzjazmem uczestników.

Dr n. o zdr. Anna Pyszora, Koordynator ds. Fizjoterapii Ośrodka Wentylacji Domowej w Bydgoszczy, przeprowadziła zajęcia praktyczne z technik wspomagania kaszlu. Studenci poznali i doskonalili techniki:

  • manualnego wspomagania kaszlu,
  • nakładania wdechu z wykorzystaniem worka samorozprężalnego,
  • mechanicznej insuflacji-eksuflacji (MI-E) z wykorzystaniem nowoczesnych koflatorów.

Dr Pyszora zaprezentowała również liczne przypadki kliniczne i omówiła wskazania oraz środki bezpieczeństwa związane z doborem technik terapeutycznych.

Z kolei mgr Katarzyna Warzeszak, Certyfikowany Instruktor Technik Oczyszczania PhySIIG (ECFS), poprowadziła niezwykle cenione przez uczestników warsztaty z zakresu ewakuacji wydzieliny z drzewa oskrzelowego u pacjentów pediatrycznych. Dzięki uprzejmości Fundacji Oddech Życia, studenci mieli możliwość pracy na nowoczesnych urządzeniach (m.in. dwa aparaty SIMEOX), co znacząco wzbogaciło część praktyczną zajęć.

Ostatnią część zjazdu poprowadził mgr Michał Bojko – fizjoterapeuta i osteopata, który zapoznał uczestników z technikami manualnymi stosowanymi w terapiach integrujących funkcje całego organizmu z naciskiem na układ oddechowy. Uczestnicy mieli okazję pracować w parach, poznając wzajemne zależności i reakcje organizmu na bodźce terapeutyczne. Zajęcia zostały zaprojektowane z myślą o zastosowaniu u pacjentów w warunkach domowych, szczególnie w opiece paliatywnej.

Co dalej?

Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego zjazdu, zaplanowanego na maj 2025 r. Gośćmi specjalnymi będą m.in.:

  • dr Agnieszka Lewko – wykładowczyni Coventry University (Wielka Brytania),
  • dr Tomasz Włoch – fizjoterapeuta o wyjątkowym doświadczeniu i charyzmie, związany klinicznie z II Katedrą Chorób Wewnętrznych CM UJ w Krakowie oraz dydaktycznie z Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Studia podyplomowe realizowane w AMiSNS w ramach projektu IMPEt są nie tylko platformą do zdobywania nowoczesnej wiedzy, ale też przestrzenią do budowania relacji zawodowych, wymiany doświadczeń i rozwoju kompetencji w obszarze fizjoterapii oddechowej – tak istotnej w opiece nad pacjentami w najtrudniejszych momentach życia.

Realizacja kierunku studiów odbywa się w ramach projektu “IMPEt – Innowacyjne Metody Podyplomowej Edukacji w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu”.

Projekt „IMPEt – Innowacyjne Metody Podyplomowej Edukacji” został sfinansowany ze środków Agencji Badań Medycznych

Podobne wpisy