Spotkanie ze Sztuką filmową w ramach XI International Film Festival in Olsztyn „Prison Movie”
IFF in Olsztyn „Prison Movie” jest przeglądem twórczości filmowej o tematyce penitencjarnej z całego świata. Warto podkreślić, że Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych była jednym z partnerów tegorocznego konkursu. Udział w Gali finałowej XI Edycji IFF in Olsztyn „Prison Movie” wzięli Dziekan dr Piotr Kulikowski oraz członkinie Koła Naukowego Elbląskich Pedagogów, Pani Małgorzata Czubak, Pani Kamila Kośla oraz Pani Martyna Golec.
To już kolejny pokaz filmów o tematyce penitencjarnej w ramach festiwalu organizowany na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych. W trakcie odbywającego się w minioną sobotę pokazu studenci oraz wykładowcy mieli możliwość obejrzeć produkcje z Polski i świata. Wyświetlone filmy ukazywały ważne problemy istniejące w przestrzeni szeroko rozumianego systemu penitencjarnego.
Tegoroczne spotkanie miało wyjątkowy charakter. W pokazie wzięli bowiem udział Thomas Morgan, który zdobył Nagrodę specjalną X edycji za film „Waiting for Mamu”, a także Andre Moniz Vieira z Portugalii, zdobywca tegorocznej statuetki „Dobrego Łotra” w kategorii walory resocjalizacyjne za film „Tregua” („Rozejm”).
Spotkanie poprowadziła mjr Magdalena Socha, Rzecznik prasowy OISW w Olsztynie i jednocześnie jedna z organizatorek festiwalu. W trakcie pokazu uczestnicy mogli obejrzeć filmy, które zostały nagrodzone w tegorocznej edycji:
„Dopo Questo Esilio” włoską produkcję w reżyserii Salvatore Presti,
„Tregua” („Rozejm”) portugalską produkcję twórcy Andre Moniz Vieira
„Nie moja wina, ale moja kara” twórców Sebastiana Juszczyka i Mateusza Przyłęckiego
„Zepsuta Głowa” („Broken Head”) autorstwa Macieja Jankowskiego
„(Nie) Przerwane więzi” w reżyserii Sebastiana Juszczyka
„Efekt Halo” twórczyni Patrycji Polkowskiej
Prezentowane produkcje cieszyły się zainteresowaniem, ale również wzbudziły żywą dyskusję. Podejmowana w filmach tematyka wzbudzała uzasadnione emocje, ponieważ pozwoliła spojrzeć na rzeczywistość za murami więzień z nieco innej, czasem bardzo niecodziennej, perspektywy.
Kulminacyjnym punktem spotkania była rozmowa z zaproszonymi gośćmi: Thomasem Morganem oraz Andre Moniz Vieira. Uczestnicy mogli dowiedzieć się bezpośrednio od twórców co motywowało ich do podjęcia tak ważnych, a zarazem trudnych tematów, które ukazali w swoich filmach, a także spojrzeć na problemy ludzi pozbawionych wolności w innych krajach.