blank

Profilaktyka raka piersi w teorii i praktyce

Dnia 10 października 2024 roku w Gminie Miłoradz odbyły się niezwykle ważne i pouczające zajęcia w ramach współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Tematem spotkania była profilaktyka raka piersi, a jego celem – podniesienie świadomości uczestników na temat znaczenia wczesnego wykrywania tej choroby oraz nauka samobadania piersi, co może uratować życie.

Spotkanie rozpoczęło się od wykładu poświęconego technikom samobadania piersi, który poprowadziła położna, mgr Małgorzata Tabor, nauczyciel akademicki AMiSNS. W sposób przystępny i z ogromnym zaangażowaniem przekazała uczestnikom kluczowe informacje dotyczące kroków, które każda kobieta powinna regularnie wykonywać, aby monitorować stan zdrowia swoich piersi. Prelegentka podkreśliła, jak ważne jest systematyczne samobadanie oraz na co zwracać uwagę podczas codziennej pielęgnacji, by wcześnie wykryć potencjalne nieprawidłowości. Mgr Tabor zwróciła uwagę na konkretne zmiany, które mogą być sygnałem do dalszej diagnostyki i wskazała, jakie działania należy podjąć w przypadku ich zauważenia.

Współprowadzącym spotkanie był lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który szczegółowo przedstawił proces diagnostyczny raka piersi oraz omówił dostępne możliwości badań diagnostycznych, które można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Zwrócił szczególną uwagę na to, jak wygląda ścieżka postępowania w przypadku podejrzenia nowotworu, oraz podkreślił, że kluczowe jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem, jeśli zauważy się jakiekolwiek niepokojące zmiany. Dzięki jego wystąpieniu uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak wygląda cały proces diagnostyczny – od wizyty w gabinecie lekarskim, przez skierowanie na badania, aż po dostępność specjalistycznych procedur medycznych, takich jak mammografia czy USG piersi.

Istotnym elementem spotkania była aktywna obecność studentek III roku kierunku Położnictwo, które miały okazję podzielić się swoją wiedzą i praktycznymi umiejętnościami. Przygotowały one specjalne stanowiska z fantomami piersi, na których uczestnicy mogli pod okiem przyszłych specjalistek przećwiczyć techniki samobadania. Dzięki ich pomocy, każdy z uczestników mógł praktycznie przećwiczyć, jak prawidłowo wykonywać samobadanie, co było cennym doświadczeniem zwłaszcza dla osób starszych, które być może wcześniej nie miały okazji zapoznać się z takimi technikami.

Spotkanie okazało się niezwykle owocne – zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym. Uczestnicy nie tylko dowiedzieli się, jak ważna jest profilaktyka raka piersi, ale również zdobyli praktyczne umiejętności, które mogą pomóc im w dbaniu o swoje zdrowie. Współpraca z Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz zaangażowanie studentek i specjalistów medycznych pokazały, jak wielką rolę w szerzeniu wiedzy odgrywają działania edukacyjne na poziomie lokalnym. Takie inicjatywy, jak to spotkanie, pokazują, że profilaktyka zdrowotna może i powinna być dostępna dla wszystkich – niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania.