blank

Studenci WAiNS z wizytą w bazie Straży Granicznej: odkrywanie tajników służby i nowoczesnego sprzętu

W ramach działań koła naukowego „Top menager” studenci kierunków administracja oraz bezpieczeństwo wewnętrzne AMiSNS 13.10.2024 r. odwiedzili placówkę Straży Granicznej, a dokładnie bazę Jednostek Pływających Straży Granicznej w Starej Pasłęce.

Studentów przywitał st. chor. sz. SG Grzegorz Orpik – koordynator referatu zamiejscowego służb morskich i koordynacji działań Kaszubskiego Dywizjony SG. Po wprowadzeniu funkcjonariusz wyjaśnił studentom, że znajdują się w placówce Kaszubskiego Dywizjonu, który jest częścią Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Podczas teoretycznej części spotkania studenci zostali zapoznani m.in. z misją SG, jej głównymi zadaniami oraz strukturą organizacyjną. Referujący wytłumaczyli także czym są polskie obszary morskie, z kim SG współpracuje i jakimi jednostkami pływającymi operuje. Funkcjonariusze opisali również procedurę kwalifikacyjną do SG. Na zakończenie prelekcji uczestnicy mieli okazję zadawać pytania, które w większości dotyczyły działań podejmowanych przez Straż Graniczną na obszarach wodnych.

Kolejnym etapem spotkania było zapoznanie się ze sprzętem jaki posiada SG. Niewątpliwie największe wrażenie zrobiły poduszkowce Griffon 2000 TD oraz dwie nowo zakupione, nowoczesne wersje, których łączny koszt wyniósł 28 mln zł. Studenci mieli możliwość wejścia na pokład poduszkowców, a także do ich wnętrza, gdzie mogli porozmawiać z operatorami na co dzień sterującymi tymi jednostkami. Zadawali pytania dotyczące wyposażenia oraz zasad działania poduszkowca.

dr Miłosz Jan Kaczyński