„Czy zdrowa opalenizna istnieje?” – wykład otwarty zorganizowany z okazji Europejskiego Dnia Walki z Czerniakiem.

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, charakteryzujący się niezwykle dynamicznym wzrostem, który w dużym stopniu związany jest z narastającą tendencją do podróżowania i intensywnego opalania się. Ekspozycja na promienie ultrafioletowe (UV) jest głównym czynnikiem ryzyka większości czerniaków.
 
Przed nami wakacje, niemniej warto pamiętać, że rozsądek i odpowiedzialne podejście do ochrony skóry nie wyklucza dobrej zabawy. To gwarancja udanych wakacji i dobrych wspomnień. W dniu wczorajszym potwierdziła to w swojej prelekcji pt. „ Czy zdrowa opalenizna istnieje? Obalamy mity. Porozmawiajmy o faktach.” lekarka Oddziału Dermatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu – pani Monika Leończyk-Spórna.
 
Uczestnikami wczorajszego przedsięwzięcia byli mieszkańcy Elbląga, uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu, a także studenci Wydziału Lekarskiego AMiSNS. Cieszymy się, że wydarzenie zorganizowane w porozumieniu z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Elblągu spotkało się z tak licznym zainteresowaniem. To był naprawdę ciekawy, pełen interakcji i zaangażowania publiczności wykład.
 
Warto tylko nadmienić, że często pierwszą oznaką czerniaka jest zmiana kształtu, koloru, rozmiaru lub odczucia istniejącego pieprzyka. Jednak rak skóry może pojawić się również jako nowy pieprzyk.
 
Jak zatem chronić się przed czerniakiem?
• pamiętaj o stosowaniu filtrów UV SPF 50, noszeniu czapki i
okularów przeciwsłonecznych;
• unikaj słońca w godzinach 10.00-14.00;
• nie opalaj się w solarium;
• przynajmniej raz na rok odwiedzaj dermatologa.

O cukrzycy z seniorami

Dnia 16.04.2024 r. z inicjatywy Parlamentu Studentów AMiSNS odbyła się prelekcja „Słodka nauka – tajemnice cukrzycy” dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Elblągu. Celem spotkania

Czytaj więcej »