blank

IV Konferencja Parlamentarna: rekordowy rok w transplantologii – debata z udziałem dr hab. n. med. Beaty Januszko-Giergielewicz, prof. AMiSNS

3 lutego 2025 roku w Parlamencie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się IV Konferencja Parlamentarna poświęcona tematyce transplantologii pt. „Kolejny, rekordowy rok w polskiej transplantologii! Czy to już stały trend? Jak jeszcze można poprawić wskaźniki przeszczepień narządów, zwłaszcza w dawstwie żywym?”

Konferencji przewodniczyła Posłanka Prof. Alicja Chybicka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Transplantacji, a współorganizatorem wydarzenia był Grzegorz Perzyński, założyciel i prezes Fundacji Transplantacja LIVERstrong. Pan Grzegorz Perzyński jest pacjentem po przeszczepieniu wątroby, któremu operacja uratowała życie 22 lata temu. Jego brat przeszedł przeszczep nerki 23 lata temu. Osobiste doświadczenia stały się dla niego motywacją do działań na rzecz promocji idei transplantacji oraz wsparcia pacjentów oczekujących na przeszczep. Dzięki jego inicjatywie konferencja, skupiająca kluczowych przedstawicieli środowiska transplantacyjnego, odbyła się już po raz czwarty w jednej z najważniejszych instytucji państwowych.

Konferencja stanowiła okazję do upamiętnienia Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji oraz stworzenia przestrzeni do dyskusji pomiędzy przedstawicielami wszystkich środowisk zaangażowanych w rozwój polskiej transplantologii. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych instytucji odpowiedzialnych za organizację transplantacji w Polsce, reprezentanci ośrodków transplantacyjnych, koordynatorzy transplantacyjni, organizacje pacjentów, a także sami pacjenci.

W treści zaproszenia na konferencję prezes Fundacji Transplantacja LIVERstrong napisał:
„Rok 2024 był kolejnym, rekordowym rokiem, jeśli chodzi o liczbę przeszczepień w naszym kraju. Jest to oczywiście powód do satysfakcji i zasługa wszystkich środowisk zaangażowanych w rozwój polskiej transplantologii, z promowaniem idei świadomego dawstwa narządów i transplantacji włącznie. Jednocześnie mamy świadomość, że wskaźniki te, zwłaszcza w obszarze dawstwa żywego, powinny i MOGĄ wyglądać o wiele lepiej, tym bardziej kiedy spoglądamy na osiągnięcia państw wiodących w tym zakresie.”

W konferencji udział wzięła również Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Medycznego Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych (AMiSNS), dr hab. n. med. Beata Januszko-Giergielewicz, prof. uczelni. Pani doktor od niemal dwudziestu lat zajmuje się edukacją transplantacyjną jako nefrolog i transplantolog kliniczny. Podczas konferencji podkreśliła znaczenie digitalizacji i sztucznej inteligencji w popularyzacji dawstwa narządowego zarówno od dawców żywych, jak i zmarłych. Głównym nurtem jej wystąpienia była konieczność zwiększenia liczby przeszczepień narządów od żywych dawców, co stanowiło jeden z kluczowych tematów dyskusji.

Deklaracja woli – świadome dawstwo narządów

Osoby, które nie posiadają jeszcze oświadczenia woli dotyczącego oddania swoich narządów po śmierci, mogą je wypełnić i wydrukować na stronie Poltransplantu:
🔗 https://poltransplant.org.pl/oswiadczenie-woli/

Posiadanie przy sobie takiego dokumentu stanowi wyraz świadomego poparcia dla idei transplantacji i może przyczynić się do ratowania życia pacjentów oczekujących na przeszczepienie.

„Nie zabieraj swoich narządów do nieba, są potrzebne tu na Ziemi.”

Podobne wpisy