blank

Komunikat prasowy ZUS: Okoliczności utraty renty rodzinnej przez studenta

Do końca października studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, mają czas na dostarczenie zaświadczenia z uczelni o kontynuowaniu nauki. Do zaświadczenia muszą dostarczyć wniosek o dalszą wypłatę świadczenia. Jeśli tego nie zrobią w terminie nie otrzymają świadczenia za październik.

Renta rodzinna to świadczenie, które otrzymuje dziecko po śmierci m.in. rodzica i przysługuje do ukończenia przez nie 16. roku życia, albo do 25. roku życia (lub do końca roku akademickiego, jeżeli osiągnięcie wieku przypada na ostatni rok studiów) pod warunkiem, że nadal się uczy. Studenci, którzy skończą 25 lat na ostatnim roku studiów, mogą otrzymywać rentę aż do jego zakończenia.

Fakt kontynuowania nauki studenci potwierdzają zaświadczeniem z uczelni. Przeważnie jest one wydawane na rok szkolny bądź akademicki albo na programowy czas nauki. Zdarza się, że uczelnia wystawi takie zaświadczenie na cały przewidziany okres nauki ZUS wypłaca rentę rodzinną za okres wskazany w zaświadczeniu – wyjaśnia Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

Jeżeli uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wskaże całkowity okres trwania nauki (np. pięcioletnie studia) to ZUS będzie wypłacał świadczenie przez cały ten czas. Może jednak w każdej chwili sprawdzić, czy żak faktycznie studiuje. Gdy w zaświadczeniu nie został wskazany całkowity termin trwania nauki, ale konkretne daty, to aby renta była wypłacana bez przerwy, należy najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty złożyć do ZUS-u wniosek o dalszą wypłatę renty wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki.

Nie warto zwlekać z dostarczeniem niezbędnych dokumentów, by nie stracić październikowego świadczenia. Wypłata renty rodzinnej przysługuje od miesiąca złożenia wniosku wraz z zaświadczeniem.  Jeśli student spóźni się i dokumenty złoży dopiero w listopadzie wtedy rentę rodzinną za październik straci.

Osoby pobierające rentę rodzinną muszą też pamiętać, aby poinformować ZUS o wcześniejszym przerwaniu lub zakończeniu nauki. Brak takiej informacji spowoduje, że renta będzie nadal wypłacana i pobierana przez nieuprawnioną osobę. Nienależnie pobrane świadczenie trzeba będzie zwrócić wraz z odsetkami – dodaje rzeczniczka

Anna Grabowska

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS