Konferencja Zdrowych Miast Polskich – relacja z wydarzenia
W terminie 2-4 października 2024 r. Elbląg był gospodarzem ogólnopolskiej konferencji pn. „Profilaktyka przez całe życie”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Prezydenta Elbląga i Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich. Współorganizatorem konferencji była Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu.
Pierwszego dnia wydarzenia w Ratuszu Staromiejskim goście mogli wysłuchać dwóch wykładów inauguracyjnych: lek. med. Rafała Łuczaka, specjalisty w zakresie psychiatrii ze Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu, pt.: „Zagrożenia współczesnego świata w kontekście zdrowia psychicznego” oraz lek. med. Jacka Drzewieckiego, specjalisty w zakresie gastroenterologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu, pt.: „Chirurgia endoskopowa w profilaktyce i leczeniu raka jelita grubego”. Uroczystość uświetnił występ kwartetu złożonego z muzyków Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
Drugiego dnia Konferencja przeniosła się do Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych. Konferencję poprowadziła dr hab. n. med. Beata Januszko – Giergielewicz, prof. AMISNS, Prorektor ds. studenckich i kształcenia medycznego.
Dzień pełen intensywnych wykładów na temat profilaktyki zdrowotnej rozpoczął się wykładem inauguracyjnym Głównego Inspektora Sanitarnego, dr Pawła Grzesiowskiego, pt. „One Health – odpowiedź na nowe wyzwania zdrowia publicznego”. Następnie specjaliści z różnych dziedzin medycyny podzielili się swoją wiedzą na temat profilaktyki zdrowotnej:
- „Profilaktyka raka jelita grubego: nowe narzędzia i stare wyzwania”- dr med. Jarosław Skokowski – Wykładowca AMiSNS;
- „Profilaktyka przez całe życie okiem fizjoterapeuty” – Sebastian Niżni,k mgr fizjoterapii, Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu;
- „Coraz powszechniejsze nowotwory skóry – profilaktyka, diagnostyka, leczenie” dr n. med. Jacek Perliński, prof. AMISNS, Dziekan Wydziału Lekarskiego AMiSNS, lekarz dermatolog;
- „Szczepienia i badania profilaktyczne w ciąży i u pacjentek ginekologicznych” dr hab. med. Małgorzata Świątkowska – Freund, Wykładowca AMiSNS.
W kolejnej części konferencji przedstawiciele miast członkowskich Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich mogli podzielić się dobrymi praktykami, a także pozyskać praktyczne informacje na temat wdrażania programów polityki zdrowotnej. Dzień zakończył się zwiedzaniem Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej AMiSNS.
Konferencję zwieńczyła wizyta studyjna w Dziennym Domu Senior+, która miała miejsce 4 października.
Składamy serdeczne podziękowania Prezydentowi Miasta Elbląga, Panu Michałowi Missanowi, oraz wszystkim organizatorom konferencji za możliwość współpracy przy tak istotnym projekcie. Mamy nadzieję, że to dopiero początek, a przed nami kolejne wydarzenia, które będą sprzyjać wymianie wiedzy w dziedzinie ochrony zdrowia oraz tworzeniu przestrzeni do inspirujących dyskusji.
https://elblag.eu/aktualnosci/konferencja-zdrowych-miast-polskich.html
Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich powstało w 1993 roku i aktualnie skupia ponad 40 miast i gmin z terenu całego kraju, aktywnie działając na rzecz zdrowia swoich mieszkańców. Elbląg przystąpił do Stowarzyszenia w 2016 r. Cele Stowarzyszenia to: poprawa stanu zdrowia mieszkańców gmin, wdrażanie zasad i strategii polityki zdrowia w kraju, aktywizowanie społeczności w gminach do wspólnego rozwiązywania problemów ochrony środowiska i zdrowia, rozwijanie i popieranie współpracy pomiędzy innymi miastami i sieciami Zdrowych Miast w kraju i na świecie.
Każde miasto członkowskie ma wyznaczonego koordynatora lokalnego – w Elblągu jest nią Pani Małgorzata Adamowicz. Wraz z zespołem realizują oni zadania z zakresu profilaktyki, promocji i ochrony zdrowia, np. poprzez realizację programów polityki zdrowotnej.