22

Praktyczne kształcenie personelu medycznego

Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w pełni zabezpiecza możliwość kształcenia według najnowszych standardów i technologii z wykorzystaniem symulatorów medycznych, odzwierciedlających realne warunki, objawy i otoczenie zdarzeń medycznych. Studenci mają możliwość zdobywania wiedzy w praktyce, w warunkach maksymalnie zbliżonych do tych, które spotkają ich w późniejszej pracy. CDiSM jest odpowiedzią na potrzebę praktycznego kształcenia personelu medycznego.

Nowoczesna baza dydaktyczna dla kształcenia studentów kierunku lekarskiego oraz kierunków medycznych, pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego, położnictwa i fizjoterapii.

  • Główną ideą CDiSM jest element kształcenia polegający na wspólnym treningu zespołów medycznych na wielu poziomach i specjalizacjach świadczenia opieki medycznej, począwszy od pomocy przedszpitalnej, symulatorów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, sali operacyjnej i sali porodowej.
  • Rozwiązanie takie umożliwia studentom doświadczenie wszystkich działań mających miejsce w świecie realnym tj. od zachorowania/wypadku, poprzez proces leczenia, aż do rehabilitacji pacjenta w warunkach przypominających realne, a także wykształcenie/doskonalenie umiejętności z zakresu nauk morfologicznych, podstaw medycyny czy nauk przedklinicznych.
  • Baza symulacyjna umożliwia przeprowadzenie w czasie trwania jednych zajęć scenariuszy od miejsca zdarzenia do wstępnej stabilizacji pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym. Podział grupy studenckiej na zespoły działające w obszarze przedszpitalnym i wczesnoszpitalnym stwarza niepowtarzalną możliwość wykształcenia umiejętności kompetentnego przekazania pacjenta oraz informacji. Poza tym taka konfiguracja Centrum Symulacji umożliwia prowadzenie zajęć nie tylko z zakresu zaawansowanych czynności podtrzymujących życie w poważnych urazach, dla studentów wyższych lat studiów, ale także z zakresu pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy.
  • Wszelkie czynności są rejestrowane zespołem kamer, a w budynku znajdują się sterownie, służące do kierowania akcją i nadzorowania studentów, a po zakończonej akcji umożliwiają analizę każdej wykonanej czynności.

Budowa został sfinansowana ze środków własnych oraz dofinansowania w ramach projektu „Przebudowa i rozbudowa infrastruktury dydaktycznej Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w Elblągu poprzez utworzenie Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Została przekazana do użytku w 2019 roku.

  • Budynek Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej wyposażony został w windę o wymiarach pozwalających na transport chorych/manekina na noszach. Winda dostępna z łącznika daje dostęp do wszystkich kondygnacji osobom z niepełnosprawnościami.
  • W budynku znajdują się sale seminaryjne, sale ćwiczeń praktycznych, zaplecze dla wykładowców i obsługi, sale symulacji medycznej, a także pomieszczenia technicznej obsługi budynku.
  • Na parterze budynku znajdują się pracownia czynności manualnych, pracownia kinezyterapii i czynności motoryczno-ruchowych z magazynem i pracownią fizykoterapii. Znajdują się tu także pomieszczenia pozorantów, łazienka dla osób z niepełnosprawnościami z prysznicem (łazienka dostosowana dla pozorantów), szatnie damska i męska z szafkami dla 26 osób każda, przeznaczone dla studentów przebierających się przed wejściem do „skrzydła szpitalnego”. Są też pomieszczenia wykładowców i pomieszczenie kierownika pracowni medycznych.
  • I piętro skrzydła CDiSM zajmują: sala seminaryjna i audiowizualna, pracownie patofizjologii/ fizjologii i anatomiczna, mikroskopowa, mikrobiologiczna/biofizyczna, pracownia badania fizykalnego. 2 sale chorych z 3 łóżkami dla pacjentów każda, z czego w jednej dodatkowo znajduje się łóżeczko dla dziecka. Między salami chorych znajduje się łazienka dla pacjentów, ze specjalnym wyposażeniem, oraz brudownik.
  • Na II piętrze skrzydła CDiSM znajdują się sale SOR, porodowa, operacyjna wraz ze sterowniami i niezbędnymi pomieszczeniami (magazyny, śluza) będące strefą nauki dla lekarzy i pielęgniarek.
  • Dodatkowo znajduje się tutaj dyżurka lekarska, pielęgniarski gabinet zabiegowy.
  • Do prawidłowego funkcjonowania tej strefy niezbędne są także sala do debriefingu i sala seminaryjna, a także pracownia umiejętności technicznych.

Wszyscy studenci, którzy mają w planie zajęcia w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej
obowiązkowo muszą zapoznać się z regulaminem CDiSM.

Regulamin Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej

Regulamin egzaminu OSCE

Klauzula informacyjna [zgodnie z art. 13 RODO]

Oświadczenie o wyrażeniu zgody na publikację wizerunku

Oświadczenie o wyrażeniu zgody na wykorzystywanie wizerunku