Wizyta prof. Rika Gosselinka z KU Leuven – rozwój międzynarodowej współpracy i nowe perspektywy dla kształcenia podyplomowego
18 października 2024 r. Prorektor ds. studenckich i kształcenia medycznego, dr hab. n. med. Beata Januszko-Giergielewicz, prof. uczelni, wraz z dr n. o zdr. Tomaszem Zwolińskim, Kierownikiem merytorycznym kierunku FIZJO, oraz Olgą Revą, Specjalistką ds. współpracy międzynarodowej, mieli zaszczyt spotkać się z Panem Profesorem Rikiem Gosselinkiem z Katholieke Universiteit Leuven w Belgii. Profesor Gosselink przybył z wizytą w celu poprowadzenia wykładów dla uczestników studiów podyplomowych FIZJO, realizowanych w projekcie IMPEt, finansowanym ze środków Agencji Badań Medycznych, przyznanych w Konkursie na opracowanie i realizację autorskiego programu studiów podyplomowych z zakresu nauk biomedycznych (Numer projektu: 2023/ABM/06/00008/P/02).
Spotkanie poświęcono omówieniu realizacji projektu IMPEt oraz przebiegu studiów podyplomowych FIZJO, ze szczególnym uwzględnieniem przyszłych kierunków rozwoju kształcenia podyplomowego w obszarze fizjoterapii, na które zapotrzebowanie stale rośnie. W toku dyskusji podjęto temat wyzwań związanych z kształceniem młodych lekarzy, szczególnie w zakresie zaangażowania lekarzy klinicznych w proces dydaktyczny w Polsce, Belgii oraz Niderlandach. Uczestnicy podkreślili kluczowe znaczenie międzynarodowej współpracy akademickiej, a także wsparcia dla badań naukowych i publikacji.
Prof. Beata Januszko-Giergielewicz, pełniąca funkcję redaktor naczelnej czasopisma „Acta Elbingensia”, przedstawiła zmiany w czasopiśmie, obejmujące nową szatę graficzną oraz wdrożenie standardów etycznych, mających na celu podniesienie jakości publikowanych treści. Pani Profesor podkreśliła, że jednym z kluczowych celów „Acta Elbingensia” jest wspieranie rozwoju naukowego regionu oraz aktywizacja jego przedstawicieli na arenie międzynarodowej. Profesor Gosselink został zaproszony do publikacji w czasopiśmie oraz do promowania go wśród zagranicznych naukowców.
Na zakończenie omówiono rozwój AMiSNS oraz perspektywy dalszej współpracy międzynarodowej w obszarze badań i dydaktyki, co z pewnością przyczyni się do wzmocnienia potencjału naukowego oraz wzrostu prestiżu uczelni.