Innowacyjne metody fizjoterapii oddechowej – kolejny krok w projekcie IMPEt
W dniach 12-14 grudnia 2024 r. w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych odbył się drugi stacjonarny zjazd studentów dwusemestralnych bezpłatnych studiów podyplomowych pn. Fizjoterapia w końcowej fazie życia pacjentów z niewydolnością oddechową w warunkach domowych z wykorzystaniem narzędzi telemedycznych (FIZJO). Przypomnijmy – realizacja tego kierunku studiów odbywa się w ramach projektu “IMPEt – Innowacyjne Metody Podyplomowej Edukacji w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu” i została sfinansowana ze środków Agencji Badań Medycznych.
Drugi zjazd stacjonarny zgromadził specjalistów i słuchaczy z całej Polski – pasjonatów zainteresowanych nowoczesnymi metodami fizjoterapii oddechowej gotowych poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Również i tym razem, podzieleni na małe grupy studenci, mieli szansę uczestniczyć w zajęciach, które poprowadzili znani i cenieni w świecie fizjoterapii specjaliści.
Podczas zajęć, które poprowadziła Pani dr Dominika Batycka-Stachnik, kierownik Zespołu Fizjoterapeutów Szpitala im. Św. Jana Pawła II w Krakowie, słuchacze poznali praktyczne zasady pracy z asystorem kaszlu oraz urządzeniami do wysokoprzepływowej terapii tlenowej (HFLOW). Podczas ćwiczeń prowadząca omówiła specyfikę treningu mięśni wdechowych z wykorzystaniem aparatów PowerBreath oraz, bazując na profesjonalnej literaturze medycznej oraz własnych doświadczeń klinicznych, szczegółowo przybliżyła metodykę treningu siłowego i wytrzymałościowego mięśni wdechowych. Przekazane informacje były cennym uzupełnieniem wiedzy wyniesionej przez słuchaczy z zajęć z pierwszego zjazdu, które poprowadził prof. Rik Gosselink z KU Leuven, Belgia.
Mgr Łukasz Pominkiewicz pracujący jako fizjoterapeuta w Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jana Pawła II oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w przejrzysty sposób przybliżył studentom praktyczne zasady respiratoroterapii w warunkach domowych oraz zasady rehabilitacji kardiologicznej pacjentów paliatywnych w oparciu o najnowsze wytyczne dla tej grupy pacjentów. Wykłady i ćwiczenia prowadzone przez tego doświadczonego pedagoga i klinicystę cechowały się dużym profesjonalizmem i jasnością przekazu.
Mgr Katarzyna Grzegorczyk z Kliniki Kardiochirurgii Oddziału Transplantacji Płuc w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku poprowadziła praktyczne zajęcia z wykorzystaniem urządzenia Sara Mobilizer oraz mat ślizgowych na bazie profesjonalnej wiedzy praktycznej i klinicznej zdobytej w Wielkiej Brytanii. Ponadto poruszyła tematykę fizjoterapii pacjenta po amputacji kończyny dolnej oraz po transplantacji płuc.
Godnym podkreślenia jest fakt, iż w szpitalach w którym pracują ww. fizjoterapeuci, rehabilitacja odbywa się – w wybranych klinikach – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, co jest przykładem wzorcowym na tle naszego kraju.
Podczas drugiego zjazdu uczestnicy chętnie włączali się w dyskusje dotyczące praktycznych aspektów fizjoterapii oddechowej oraz dzielili się swoim doświadczeniem zawodowym – zarówno tym klinicznym, jak i w środowisku domowym pacjenta.
Następny zjazd stacjonarny odbędzie się już w styczniu 2025 r. Do zobaczenia!!!
dr n. o zdr. Tomasz Zwoliński – Kierownik merytoryczny kierunku FIZJO, fizjoterapeuta
Wszystkie szczegóły dotyczące kierunku oraz całego projektu są na bieżąco udostępniane na stronie: https://impet.edu.pl/.
Zachęcamy do obejrzenia filmu oraz fotorelacji z drugiego stacjonarnego zjazdu studentów FIZJO.
Projekt „IMPEt – Innowacyjne Metody Podyplomowej Edukacji” został sfinansowany ze środków Agencji Badań Medycznych.