Studenci AMiSNS realizują część praktyczną ?Legii Akademickiej?

Studenci Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych –  uczestnicy kolejnej edycji programu Legii Akademickiej, po raz piąty realizowanego w naszej Akademii, po pozytywnym zaliczeniu części teoretycznej Modułu Podoficerskiego stawili się do odbycia części praktycznej programu w Jednostkach Wojskowych. Jest on rozłożony na trzy turnusy, jednak większość naszych „Legionistów” postanowiła odbyć go w pierwszym terminie. Pobyt w jednostce rozpoczęły sprawy personalne i ewidencyjne, zmiana ubioru – cywilne, „markowe ubrania” zastąpił mundur wojskowy a następnie zakwaterowanie na terenie pododdziału.

Studenci – uczestnicy programu przyjechali do jednostki w Morągu z całej Polski. Byli wśród nich mieszkańcy zarówno Elbląga czy Trójmiasta, Braniewa, Sztumu czy Pasłęka ale też Krakowa i Nowego Sącza. Studiują na różnych uczelniach w kraju w tym w naszej Akademii w Elblągu. Część tegorocznych wakacji spędzili realizując szkolenie wojskowe w 20. Brygadzie Zmechanizowanej w Morągu oraz  w innych jednostkach na terenie kraju. Każde z nich chciało poznać wojsko „od  środka”, niektórzy chcieli przeżyć przygodę, ale większość z wojskiem wiąże swoje plany  i przyszłość. Po zakończeniu części praktycznej Modułu Podoficerskiego – czyli zdaniu egzaminów – uczestnicy programu otrzymują mianowanie do stopnia kaprala rezerwy. Ponieważ zakończyli swoje zmagania w minioną niedzielę – przed nimi odpoczynek i zasłużone wakacje.

Program „Legia Akademicka” jest realizowany i finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Tekst: ppłk rez. Zbigniew Tuszyński

Foto: archiwum 20 BZ.

Rekrutacja trwa!

Przypominamy – trwa rekrutacja na rok akademicki 2024/2025. Internetowa Rejestracja Kandydatów znajduje się na stronie:  https://irk.amisns.edu.pl/pl/ Zapisał*ś się już na studia? Jesteś naszym studentem, a może już