blank

Wizyta studentów WAiNS w Oddziale Celnym w Grzechotkach: zapoznanie z procedurami granicznymi i nowoczesną technologią kontroli

W ramach działań koła naukowego „Top menager” studenci kierunku administracja oraz bezpieczeństwo wewnętrzne 14.10.2024 r. odwiedzili Oddział Celny obsługujący przejście graniczne w Grzechotkach, które jest największym w województwie warmińsko-mazurskim przejściem granicznym z Obwodem Kaliningradzkim.

W trakcie oprowadzania po całej infrastrukturze przejścia zaprezentowano różne miejsca odprawy aut osobowych, autobusów oraz ciężarówek. Wytłumaczono gościom metody kontroli pojazdów przekraczających granicę. Studenci mieli okazję obserwować, jak przebiega kontrola bagażu oraz pojazdów, w tym ich wnętrza i podwozia, pod kątem wykrycia ewentualnego przemytu.

Duże wrażenie na studentach wywarła prezentacja oddanego do użyty w lutym 2023 r. skanera pojazdów RTG, kosztującego 11 milionów złotych. Skanując auta, funkcjonariusze służby celno-skarbowej pokazali studentom jak działa skaner w praktyce. Następnie zaprezentowano, jak zmieniają się elementy pojazdów po przeróbkach mających na celu ukrycie nielegalnych towarów, takich jak papierosy, bursztyn czy broń.

Oprócz powyższego, rachmistrz służby celno-skarbowej, Pan Tadeusz Pawlukowski, opisał studentom procedurę przekraczania granicy, środki niedozwolone do przewożenia przez granicę, jak również metody przemytników. Studenci zapoznali się także z różnicami i podobieństwami między Służbą Celno-Skarbową a innymi formacjami mundurowymi. Dodatkowo, omówiono współpracę Krajowej Administracji Skarbowej z polskimi oraz międzynarodowymi instytucjami.