Studenci Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych z wizytą w Izbie Administracji Skarbowej w Olsztynie

W ramach współpracy Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych z Izbą Administracji Skarbowej w Olsztynie dnia 9 grudnia 2023 r. studenci kierunku administracja mieli możliwość odwiedzenia przejścia granicznego w Grzechotkach, które jest największym w województwie warmińsko-mazurskim przejściem granicznym z Obwodem Królewieckim.

W czasie oprowadzania po całej infrastrukturze przejścia zaprezentowano miejsca odprawy aut osobowych, autobusów oraz ciężarówek, a tym samym przedstawiono gościom różne metody kontroli pojazdów przekraczających granicę. Studenci byli świadkami kontroli cudzoziemców – zarówno ich bagażu jak i auta przekraczającego granicę. Ponadto funkcjonariusze zaprezentowali pracę psa służbowego, specjalizującego się przede wszystkim w wykrywaniu wyrobów tytoniowych oraz dewiz. Studenci mogli obserwować psa w trakcie wykrywania ukrytych w aucie paczek papierosów.

Duże wrażenie wywarła na studentach prezentacja oddanego do użytku w lutym 2023 r. skanera pojazdów RTG, będącego jednym z nowocześniejszych urządzeń tego typu na granicy UE. Funkcjonariusze służby celno-skarbowej wyjaśnili studentom jak działa skaner w praktyce. Następnie, na podstawie wcześniej przygotowanych zdjęć zeskanowanych pojazdów, pracownicy dokonali analizy porównawczej i wskazali jak wyglądają elementy pojazdów po zastosowaniu modyfikacji pod kątem przewożenia nielegalnych produktów typu papierosy, bursztyn czy broń.

Podczas wizyty rachmistrz Służby Celno-Skarbowej, pani Marlena Węglicka, oraz młodszy rachmistrz Służby Celno-Skarbowej, pan Łukasz Zygo, opisali gościom procedurę przekraczania granicy oraz wymienili środki niedozwolone do przewiezienia przez granicę. Przybliżyli też metody stosowane przez przemytników. Na koniec studenci administracji zostali zaznajomieni z rolą, zadaniami oraz zasadami rekrutacji do Służby Celno-Skarbowej.

dr Miłosz Jan Kaczyński