Wizyta studyjna w Areszcie Śledczym w Elblągu

W ramach współpracy z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Olsztynie studenci kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne Wydziału Administracji i Nauk Społecznych AMiSNS, dnia 2 marca 2024 r., zrealizowali zaproszenie Aresztu Śledczego w Elblągu.

Studentów i opiekuna grupy – dr. M. Kaczyńskiego – przywitali i oprowadził po AŚ dowódca zmiany oraz oddziałowi pełniący w tym dniu służbę. Dzięki uprzejmości Dyrekcji AŚ studenci, oprócz możliwości zadawania pytań o funkcjonowanie Aresztu, mogli zwiedzić większość budynku, np. pomieszczenia do odbywania widzeń, izolatkę czy różne rodzaje cel.

W trakcie spotkania w więziennej świetlicy odbyła się dyskusja z kpt. Marcinem Grodkiem i ppor. Małgorzatą Swacha-Tyl między innymi o przyczynach popełniania przestępstw, o motywowaniu skazanych do podejmowania skutecznej resocjalizacji i niepowracaniu do zgubnych zachowań. W ramach wizyty studyjnej studenci mieli również możliwość zadawania pytań o pracę wychowawców, psychologów, terapeutów w Służbie Więziennej.

Zgodnie z programem studiów studenci bezpieczeństwa wewnętrznego powinni mieć wiedzę o polskiej polityce kryminalnej i prawie karnym wykonawczym. Wizyta była zatem szansą na realizację powyższego w praktyce. Była też szansą na wymianę poglądów i opinii z ekspertami ze Służby Więziennej o znaczeniu ich pracy, miejscu jednostek penitencjarnych w społeczeństwie oraz o oczekiwaniach względem systemu więziennictwa.

dr Miłosz Jan Kaczyński

Nowa odsłona Act Elbingensia

Acta Elbingensia (Acta Elbing) to multidyscyplinarne czasopismo naukowe, publikowane przez Akademię od 2003 roku. Acta Elbingensia ukazuje się raz w roku, w grudniu, w wersji cyfrowej