blank

Zjazd na kierunku „Fizjoterapia w końcowej fazie życia pacjentów z niewydolnością oddechową” w AMiSNS – 17-19 października 2024 r.

W dniach 17-19 października 2024 r. w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu odbył się pierwszy stacjonarny zjazd w ramach studiów podyplomowych na kierunku „Fizjoterapia w końcowej fazie życia pacjentów z niewydolnością oddechową”. Realizowanych w ramach projektu, pn. IMPEt – Innowacyjne Metody Podyplomowej Edukacji w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu został sfinansowany ze środków Agencji Badań Medycznych.

Zjazd ten zgromadził specjalistów i słuchaczy z całej Polski zainteresowanych nowoczesnymi metodami fizjoterapii w opiece nad pacjentami w stanie krytycznym.

Jednym z głównych punktów programu były zajęcia prowadzony przez prof. Rik Gosselink z KU Leuven w Belgii, który przedstawił temat „Fizjoterapii pacjentów w stanie krytycznym.” Uczestnicy mieli  możliwość udziału w ćwiczeniach i wykładach które koncentrowały się na  praktycznych  aspektach fizjoterapii pacjentów z niewydolnością oddechową m.in.: treningu mięśni wdechowych z wykorzystaniem aparatów PowerBreath (podano szczegółowo metodykę oraz dobór obciążeń w zależności od stanu zdrowia pacjentów), ewaluacji pacjenta krytycznie chorego (zarówno układu mięśniowego, jak i oddechowego) oraz odpowiednim doborze procesu rehabilitacji (m.in. protokół ASAP Start to Move Protocol KU Leuven – szczególnie użytecznym w oddziałach intensywnej terapii).

Zajęcia praktyczne były również prowadzone przez wybitnych specjalistów z Polski. Psycholog i psychoonkolog,  mgr Małgorzata Szczyglak, poprowadziła warsztaty na temat „Komunikacja z pacjentem w ostatnim stadium życia”, które podkreślały rolę empatycznego podejścia i skutecznej wymiany informacji w pracy z pacjentami w stanie terminalnym. Uczestniczy mogli poznać również praktyczne narzędzia ułatwiające zrozumienie trudnych postaw pacjentów oraz zasady zdrowej i asertywnej komunikacji.
Z kolei dr Katarzyna Jerka, z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,  poprowadziła ćwiczenia obejmujące zagadnienia „Mobilizacji pacjenta w obrębie łóżka”. Wykorzystywany był m.in. sprzęt do transferów pacjentów LeaviCare, maty ślizgowe, dyski obrotowe – na których słuchacze mogli przećwiczyć np. podnoszenie pacjenta z podłogi. Omówione zostały również w szerokim stopniu: możliwości uzyskania dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny oraz sposoby komunikacji z pacjentem krytycznie chorym z wykorzystaniem alternatywnych systemów elektronicznych.

Zjazd ten był kolejną cenną okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz rozwijania praktycznych umiejętności w zakresie opieki nad pacjentami z niewydolnością oddechową.

Podobne wpisy