Dofinansowanie na realizację autorskiego projektu dotyczącego innowacyjnych metod kształcenia podyplomowego.
W dniu 11.10.2023 r. w naszej uczelni miało miejsce oficjalne przekazanie czeku w wysokości 2 588 670,00 zł. Na ręce pani rektor dr Magdaleny Dubiella-Polakowskiej czek przekazał pan Prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. med. Radosław Sierpiński. Przypominamy – powyższa kwota to dofinansowanie na realizację autorskiego projektu dotyczącego innowacyjnych metod kształcenia podyplomowego. Projekt został zgłoszony w konkursie zorganizowanym przez Agencję Badań Medycznych i spotkał się z uznaniem komisji.
Pozyskane dofinansowanie pozwoli na uruchomienie w Akademii trzech kierunków studiów podyplomowych, a kształcenie w ich zakresie będzie całkowicie bezpłatne. Te kierunki to:
1. Fizjoterapia w końcowej fazie życia pacjentów z niewydolnością oddechową w warunkach domowych z wykorzystaniem narzędzi telemedycznych (FIZJO),
2. Skuteczne wdrażanie innowacji w podmiotach leczniczych (INNO),
3. Dobra praktyka badań klinicznych dla badaczki i badacza (KLIN-BAD).
Proces kształcenia w zakresie fizjoterapii wesprze wysoce wykwalifikowana i ceniona kadra z Europy i Polski posiadająca bogate doświadczenie międzynarodowe. Celem tych studiów będzie wyszkolenie znakomitych fizjoterapeutów, którzy będą potrafili zarówno wspomagać pacjentów ruchowo jak i obsługiwać konieczną aparaturę – mówił koordynator kierunku fizjoterapia, dr Tomasz Zwoliński.
W temacie dwóch pozostałych kierunków głos zabrała pani dr Iga Lipska, pełnomocnik rektora ds. współpracy międzynarodowej i kształcenia podyplomowego. W kontekście innowacji nacisk zostanie położony na skuteczne ich wdrażanie w podmiotach leczniczych. Natomiast trzeci z kierunków studiów będzie dotyczył niekomercyjnych badań klinicznych jako obszaru, który daje pacjentom możliwość dostępu do innowacyjnych terapii oraz korzystania z nowoczesnych form leczenia.
Skąd pomysł na opracowanie projektu opartego na kształceniu podyplomowym? Otóż na całym świecie coraz większe uznanie zyskują studia, które realizują krótkie ścieżki edukacyjne takie jak kursy doskonalące, specjalizacyjne i właśnie studia podyplomowe. Dają one możliwość podniesienia kompetencji i poszerzenia zakresu zdobytej już wiedzy – wyjaśniła prof. uczelni, dr hab. Beata Januszko – Giergielewicz, prorektor ds. studenckich i kształcenia medycznego.
Warto wspomnieć, że uczelnia rusza z nową inicjatywą niespełna półtora roku po uruchomieniu kierunku lekarskiego – wspominał podczas spotkania Andrzej Śliwka, Minister Aktywów Państwowych. To ogromne osiągnięcie jakim jest pozyskanie prestiżowego grantu pokazuje, że uczelnia stawia na wysoką jakość kształcenia – dodał dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, Prezes Agencji Badań Medycznych.
Nasza uczelnia idzie w kierunku wysokiego poziomu nauczania, a pozyskana kwota otwiera przed nami nowe możliwości. Kształcenie podyplomowe wpisuje się w strategię i misję uczelni, którą sukcesywnie i rzetelnie realizujemy.
W spotkaniu z mediami uczestniczyli:
rektor dr Magdalena Dubiella-Polakowska, prof. uczelni
dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, Prezes Agencji Badań Medycznych
Andrzej Śliwka, Minister Aktywów Państwowych
Piotr Opaczewski, Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski
dr hab. n.med. Beata Januszko-Giergielewicz, prof. uczelni i prorektor ds. studenckich i kształcenia medycznego
dr Iga Lipska, pełnomocnik rektora ds. współpracy międzynarodowej i kształcenia podyplomowego
dr Tomasz Zwoliński, koordynator kierunku fizjoterapia