Seminarium praktyczne pn. „Bezpieczeństwo w praktyce – techniczne, psychologiczne i społeczne aspekty pisma ręcznego w wykrywaniu przestępstw”

W dniu 24 marca 2024 r. studenci kierunków administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, pedagogika oraz zarządzanie wzięli udział w spotkaniu z praktykiem – grafologiem na temat „Bezpieczeństwa w praktyce – technicznych, psychologicznych i społecznych aspektów pisma ręcznego w wykrywaniu przestępstw” . Gościnny wykład poprowadził przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Ekspertów i Biegłych Sądowych, pan mgr Marcin Grabowski, biegły sądowy przy Sądzie Okręgowym w Elblągu i Gdańsku z zakresu kryminalistycznego badania dokumentów i pisma ręcznego.

W trakcie spotkania zaproszony gość wyjaśnił pojęcie grafologii jako precyzyjnej dziedziny psychologii zajmującej się ustalaniem związków między grafizmem a dominantami osobowościowymi oraz omówił techniki wykorzystywane w trakcie badania grafologicznego. W tym celu wyjaśnił m.in.  różnice między pismem kobiecym a męskim, proces kształtowania się pisma z biegiem lat oraz wpływ stanu emocjonalnego osoby badanej na pisany tekst.

Biegły wskazał sposoby i zasadność wykorzystywania badań grafologicznych przez instytucje publiczne, organy ścigania itd. Słuchacze uzyskali wiedzę o tym, kto może być biegłym sądowym i na czym polega jego praca. Zaproszony gość zaprezentował jak wygląda opinia sądowa i co znajduje się w jej treści. Dzięki spotkaniu studenci dowiedzieli się, że szereg prób wydania opinii kończy się negatywnie, ponieważ nie można jednoznacznie stwierdzić podobieństwa badanego materiału dowodowego z zebranymi próbkami pism.

Ponadto, pan mgr Marcin Grabowski omówił rolę zastosowania badań grafologicznych w wykrywaniu współczesnych przestępstw. Prowadzący podał przykłady przestępstw, w których sprawca podrobił np. podpis ofiary, uchylając przy tym rąbka tajemnicy w jaki sposób potwierdził lub odrzucił, iż podejrzany jest sprawcą przestępstwa.

dr Izabela Sękowska

Nowa odsłona Act Elbingensia

Acta Elbingensia (Acta Elbing) to multidyscyplinarne czasopismo naukowe, publikowane przez Akademię od 2003 roku. Acta Elbingensia ukazuje się raz w roku, w grudniu, w wersji cyfrowej

Czytaj więcej »