Studenci kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne na wizycie studyjnej w Grzechotkach

W ramach współpracy Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych z Izbą Administracji Skarbowej w Olsztynie studenci kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne dnia 18.11.2023 r. mieli możliwość odwiedzenia przejścia granicznego w Grzechotkach, które jest największym w województwie warmińsko-mazurskim przejściem granicznym z Obwodem Królewieckim.

W trakcie oprowadzania po całej infrastrukturze przejścia funkcjonariusz straży granicznej zaprezentował stanowiska służące do odprawy aut osobowych, autobusów oraz ciężarówek. Studenci poznali metody kontroli pojazdów przekraczających granicę oraz mogli zobaczyć jak przebiega kontrola bagaży i auta (zarówno elementów wewnętrznych, jak i podwozia) przeprowadzana w celu udaremnienia ewentualnego przemytu.

Niezaprzeczalnie duże wrażenie na zebranych wywarła prezentacja oddanego do użytku w lutym 2023 r. skanera pojazdów RTG, którego koszt wynosi 11 milionów złotych. Funkcjonariusze służby celno-skarbowej zaprezentowali studentom jego działanie w praktyce. Następnie przedstawili porównanie części pojazdów przed i po wprowadzeniu zmian mających na celu nielegalny przemyt produktów takich jak m.in. papierosy, bursztyn, broń.

Oprócz powyższego, rachmistrz służby celno-skarbowej, pani Dorota Mroch, opisała studentom procedurę przekraczania granicy, środki niedozwolone do przewożenia przez granicę, jak również metody przemytników. Na koniec studenci Bezpieczeństwa wewnętrznego wzięli udział w dyskusji o różnicach i podobieństwach Służby Celno-Skarbowej w kontekście innych służb mundurowych.

dr Miłosz Jan Kaczyński