Studenci kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne w bazie Jednostek Pływających Straży Granicznej w Starej Pasłęce

Dzięki uprzejmości Morskiego Oddziału Straży Granicznej studenci kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne Wydziału Administracji i Nauk Społecznych AMiSNS w dniu 18.11.2023 r. odpowiedzieli na zaproszenie Straży Granicznej i odwiedzili bazę Jednostek Pływających Straży Granicznej w Starej Pasłęce.

Studentów przywitał koordynator referatu zamiejscowego służb morskich i koordynacji działań Kaszubskiego Dywizjony SG – st. chor. szt. SG Grzegorz Orpik. Po wstępnym oprowadzeniu po siedzibie funkcjonariusze SG przeszli do wyświetlenia prezentacji, w której wytłumaczyli gościom iż  znajdują się w placówce Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej, będącego jednostką Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Studenci zostali zapoznani m.in. z misją SG, jej głównymi zadaniami oraz strukturą organizacyjną. Referujący wytłumaczyli także czym są polskie obszary morskie, jakimi jednostkami pływającymi operuje SG i z jakimi organizacjami współpracuje. Funkcjonariusze opisali również  procedurę kwalifikacyjną do SG. Na koniec prelekcji przyszedł czas na pytania, które skupiały się głównie na akcjach jednostek pływających SG.

W kolejnej części wizyty studenci zapoznali się ze sprzętem jaki posiada SG. Niezaprzeczalnie największe wrażenie na zebranych wywarł widok poduszkowca Griffon 2000 TD. Studenci mogli wejść zarówno na burty pokładu jak i do środka oraz spytać osoby sterujące na co dzień poduszkowcem o znajdującą się w nim aparaturę i zasady jego działania.

Następnie, aby zrozumieć jak ciężko jest manewrować poduszkowcem, studenci zobaczyli jak jest on wodowany i jak porusza się po Zalewie Wiślanym.

Po podziękowaniu za zaproszenie obie strony zadeklarowały, iż odbyte spotkanie nie będzie ostatnim.

dr Miłosz Jan Kaczyński

Terminy odbioru dyplomów ukończenia studiów

Szanowni Absolwenci! Przypominamy, że dyplomy ukończenia studiów są do odebrania w Bibliotece AMiSNS 𝗽. 𝟭𝟭𝟬 𝗱𝗼 𝟬𝟯.𝟬𝟴.𝟮𝟬𝟮𝟰 𝗿. (włącznie). 𝟎𝟔.-𝟑𝟏.𝟎𝟖.𝟐𝟎𝟐𝟒 𝐫. – 𝐁𝐈𝐁𝐋𝐈𝐎𝐓𝐄𝐊𝐀 𝐍𝐈𝐄𝐂𝐙𝐘𝐍𝐍𝐀