Studenci kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne w bazie Jednostek Pływających Straży Granicznej w Starej Pasłęce

Dzięki uprzejmości Morskiego Oddziału Straży Granicznej studenci kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne Wydziału Administracji i Nauk Społecznych AMiSNS w dniu 18.11.2023 r. odpowiedzieli na zaproszenie Straży Granicznej i odwiedzili bazę Jednostek Pływających Straży Granicznej w Starej Pasłęce.

Studentów przywitał koordynator referatu zamiejscowego służb morskich i koordynacji działań Kaszubskiego Dywizjony SG – st. chor. szt. SG Grzegorz Orpik. Po wstępnym oprowadzeniu po siedzibie funkcjonariusze SG przeszli do wyświetlenia prezentacji, w której wytłumaczyli gościom iż  znajdują się w placówce Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej, będącego jednostką Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Studenci zostali zapoznani m.in. z misją SG, jej głównymi zadaniami oraz strukturą organizacyjną. Referujący wytłumaczyli także czym są polskie obszary morskie, jakimi jednostkami pływającymi operuje SG i z jakimi organizacjami współpracuje. Funkcjonariusze opisali również  procedurę kwalifikacyjną do SG. Na koniec prelekcji przyszedł czas na pytania, które skupiały się głównie na akcjach jednostek pływających SG.

W kolejnej części wizyty studenci zapoznali się ze sprzętem jaki posiada SG. Niezaprzeczalnie największe wrażenie na zebranych wywarł widok poduszkowca Griffon 2000 TD. Studenci mogli wejść zarówno na burty pokładu jak i do środka oraz spytać osoby sterujące na co dzień poduszkowcem o znajdującą się w nim aparaturę i zasady jego działania.

Następnie, aby zrozumieć jak ciężko jest manewrować poduszkowcem, studenci zobaczyli jak jest on wodowany i jak porusza się po Zalewie Wiślanym.

Po podziękowaniu za zaproszenie obie strony zadeklarowały, iż odbyte spotkanie nie będzie ostatnim.

dr Miłosz Jan Kaczyński