blank

Wizyta studentów w Morskim Oddziale Straży Granicznej i MPG Nowy Świat

12 października 2024 r. studenci kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne Wydziału Administracji i Nauk Społecznych AMiSNS w ramach przedmiotu służby graniczne w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa wizytowali Placówkę Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Krynicy Morskiej oraz MPG Nowy Świat.

Placówka realizuje szereg zadań wynikających z właściwości Straży Granicznej tj. ochrania lądowy odcinek granicy z Federacją Rosyjską, dokonuje odpraw granicznych w Morskim Przejściu Granicznym Nowy Świat oraz prowadzi nadzór nad polskimi obszarami morskimi przy użyciu systemów radarowych, a także wykonuje zadania kontroli legalności pobytu i pracy cudzoziemców na terenie powiatu nowodworskiego. O wszystkich tych zadaniach, nowoczesnym sprzęcie i pojazdach używanych do ich realizacji w trakcie spotkania opowiedzieli funkcjonariusze Placówki na czele z Komendantem por. SG Tomaszem Kriegel. Komendant Placówki zwrócił szczególną uwagę na aspekt zabezpieczenia granicy morskiej i zagrożenia, z którymi można się spotkać na tym odcinku granicy.

Następnie studenci udali się do MPG w Nowym Świecie gdzie Komendant przedstawił infrastrukturę przejścia oraz sposób dokonywania odpraw. Była to również doskonała okazja do zapoznania się z funkcjonowaniem tej niezwykłej drogi wodnej jaką jest kanał przez Mierzeję Wiślaną. O zasadach ruchu na tym akwenie i urządzeniach kanału doskonale opowiedzieli Kapitanowie pełniący służbę w Kapitanacie Portu Nowy Świat.

Zgodnie z programem studiów studenci bezpieczeństwa wewnętrznego powinni mieć wiedzę nt. formacji, zadań oraz przepisów związanych z bezpośrednią ochroną granicy państwowej, a tym samym zapewnienia bezpieczeństwa państwa. Wizyta była zatem szansą na realizację powyższego w praktyce.

mgr Jerzy Gutowski