Wizytacja w Oddziale Celnym w Grzechotkach

W ramach współpracy Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych z Izbą Administracji Skarbowej w Olsztynie studenci kierunku Administracja dnia 25.03.2023 r. mieli możliwość odwiedzenia przejścia granicznego w Grzechotkach, które jest największym w województwie warmińsko-mazurskim przejściem granicznym z Obwodem Kaliningradzkim.

W trakcie oprowadzania po całej infrastrukturze przejścia, zaprezentowano różne metody kontroli pojazdów przekraczających granicę. Studenci mogli zobaczyć w pracy psy, specjalizujące się przede wszystkim w wykrywaniu wyrobów tytoniowych, narkotyków czy dewiz. Studenci, we wcześniej przygotowanym aucie, mogli spróbować własnych sił w ukryciu paczek papierosów przed psem służbowym Krajowej Administracji Skarbowej.

Niezaprzeczalnie, duże wrażenie wywarła prezentacja dopiero co zmodernizowanego skanera pojazdów RTG, kosztującego 11 milionów złotych. Skanując auta, funkcjonariusze służby celno-skarbowej wytłumaczyli studentom, jak działa skaner w praktyce dodatkowo porównując, jak wyglądają elementy pojazdów po przerobieniu aby przewozić nielegalne produkty.

Oprócz ww. funkcjonariusze KAS opisali studentom procedurę przekraczania granicy, metody przemytników itp.

Studenci administracji wraz z młodszym ekspertem Służby Celno-Skarbowej rachm. Kamilem Magdziarczykiem i jego kolegami z KAS wzięli udział w dyskusji o zasadach i cechach pracy w Służbie Celno-Skarbowej.

O cukrzycy z seniorami

Dnia 16.04.2024 r. z inicjatywy Parlamentu Studentów AMiSNS odbyła się prelekcja „Słodka nauka – tajemnice cukrzycy” dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Elblągu. Celem spotkania

Czytaj więcej »